هندی ها برای سرمایه گذاری در بندر چابهار تردید ندارند

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان آنكه هندی ها برای انجام سرمایه گذاری در بندر چابهار تردید ندارند ، گفت: دولت هند با انجام سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری، توسعه بندر چابهار را تسریع كرده است.

به گزارش خبرنگاراقتصادی ایرنا، محمد سعیدنژاد روز چهارشنبه در پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: هم اكنون طرف های ایرانی و هندی برای تحقق این سرمایه گذازی درحال مذاكره هستند تا تمام مسایل بازرگانی، مالی، حقوقی و فنی آن را مشخص كنند.
وی خواستار حضور همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی در تمام بنادر كشور شد و افزود: در سال جاری بیشترین تمركز ما معرفی فرصت های سرمایه گذاری در بنادر كشور است زیرا بخش های پشتیبانی بنادر از گذشته توسط شركت های ایرانی سرمایه گذاری شده است.
وی از آمادگی سازمان بنادر و دریانوردی از هرگونه سرمایه گذاری بر روی اسكله ها و تجهیزات بنادر تاكید كرد و گفت: سرمایه گذاران می توانند درتكمیل ترمینال دو و سه بنادر شهید رجایی، چابهار، امام خمینی و امیرآباد سرمایه گذاری كنند.
وی اظهار داشت: درعرصه سرمایه گذاری در بنادر نقش ترانزیت و ترانشیپی مورد توجه جدی قرار دارد و بسیاری ار شركت های بزرگ كشتیرانی جهان برای حمل كالا اعلام آمادگی كردند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تاكید كرد: یكی از شرط اساسی ما در این زمینه تنها حمل بار ایران به بنادر جنوبی نیست بلكه شركت های كشتیرانی موظفند علاوه بر حمل بارهای ایران، كالاهای كشورهای منطقه را نیز به بنادر ایران حمل كنند تا از طریق این بنادر به كشورهای مقصد منطقه ترانزیت یا ترانشیپ شوند.
وی درباره خرید 8 دستگاه جرثقیل بزرگ برای تكمیل فاز دوم بندر شهید رجایی گفت: مراحل خرید این 8 جرثفیل در حال مناقصه است و شركت های داخلی و خارجی به صورت مشترك قیمت های خود را علام كردند.
سعیدنژاد افزود: درمرحله نخست صلاحیت فنی شركت های شركت كننده در این مناقصه مورد بررسی قرار می گیرد و درمرحله بعدی با اعلام قیمت ها برنده این مناقصه معرفی خواهد شد.
وی درخصوص احداث ترمینال اقلام امام خمینی گفت: در دولت قبل قرارداد سرمایه گذاری احداث این ترمینال فسخ شده و ما هم اكنون در حال تهیه اسناد و مدارك برای فراخوان عمومی و جذب سرمایه گذار در این بندر هستیم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: بندر امام خمینی اكنون به بالغ بر 300 میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و ما درصددیم با انجام فراخوان عمومی سرمایه گذار باصلاحیت را جذب كنیم.
اقتصام(3)1108/1885**1558