۵ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۵۳
کد خبر: 81814021
۰ نفر
49 اثر ایران در نوبت ثبت جهانی

تهران – ایرنا-رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 49 اثر ایران در نوبت ثبت جهانی در یونسكو است در حالی كه تا 2000 اثر بنایی كشور ظرفیت ثبت جهانی دارد.

به گزارش خبرنگارفرهنگی ایرنا، مسعود سلطانی فر سه شنبه همزمان با روز جهانی دیداری و شنیداری دركتابخانه ملی ایران افزود: آسیب های موجود برای حافظه جهانی بشری فقط ناظر بر میراث فنی و ماهویی نیست بلكه نسل زدایی فرهنگی زاییده مخاصمات این عرصه ، میراث مستند بشری را تهدید می كند.
وی اظهار كرد سازمان ملی فرهنگی و آموزشی ملل متحد ( یونسكو ) به عنوان یكی از مهمترین دستاوردهای بشری در قرن بیستم نقش بسزایی در توسعه حوزه های مختلف داشته است.
رییس سازمان میراث فرهنگی اضافه كرد: شعار یونسكو در هفتادمین سالگرد تاسیس آن یعنی امسال«بایگانی در خطر و حمایت از میراث جهانی » است . این شعار حاوی دو نكته مهم است.
سلطانی فر تصریح كرد: اولین نكته آن این است كه علی رغم تنوع فرهنگ ها و هویت ها جامعه بشری یك كل واحد است نكته دوم موضوع حفظ و حراست این میراث و كل واحد به عنوان دستاورد ارزشمند گذشتگان است و جامعه حال برای بشر آینده است.
وی عنوان كرد: ایران با تمدن هزاران ساله تا كنون با تلاش دست اندر كاران موفق به ثبت 9 سند مكتوب در یونسكو شده است.
سلطانی فر اظهار كرد : درطول 85 سال گذشته و از زمان اولین قانون حراست از میراث فرهنگی در سال 1309، ما موفق به ثبت ملی نزدیك به 32 هزار مكان تاریخی شده ایم كه ازاین میان 19 اثر به ثبت جهانی رسیده است.
وی ادامه داد: از 19 اثر ثبت شده در یونسكو سه اثر مربوط به دولت تدبیر و امید و16 اثر مربوط به دولت گذشته است و متاسفانه در این باره ما دچار یك دوره خلاء 24 ساله از 1980 تا 2003 هستیم كه دراین دوره هیچ مكان و بنایی به ثبت جهانی نرسیده است.
سلطانی بیان كرد: از سال 2007 با توجه به میزان زیاد تقاضا متاسفانه یونسكو سالیانه فقط یك سهمیه برای هر كشور جهت ثبت قایل می شود با این حال ما 49 اثر درنوبت ثبت جهانی داریم كه كارشناسی آن تمام شده است و این موضوع نشانگر بضاعت بالا و ارزشمند ما در این زمینه است.
وی درادامه گفت: به دلیل ظرفیت فراوان تمدنی كشور حدود 1500 تا 2000 اثر بنایی و مكانی دیگر داریم كه امیدواریم در آینده با تمهیداتی درشرایط ثبت منطقه ای و جهانی قرار گیرد .
معاون رییس جمهوری خاطر نشان كرد : سازمان یونسكو در شرایط فعلی باید برای اقدامات نادرست برخی دولت ها در جعل و مصادره های آثارتاریخی و فرهنگی اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهد و رسالت این سازمان ایجاب می كند همگان را به صلح، دوستی وآشتی ترغیب كند.
رییس سازمان میراث فرهنگی در پایان یادآور شد: شناسایی ، حفاظت ، مرمت و انتشار میراث مكتوب و دیداری و شنیداری وظیفه همه ما است و امیدواریم با اقدامات شایسته ضمن توفیق درباز شناسایی فرهنگ دیرین به نسل جوان بتوانیم میراث فرهنگی فاخر ایرانی را به جهانیان عرضه كنیم .
فراهنگ **3079**1885 ** 1569