جراحي بسته ديسك كمر در بيمارستان آيت الله كاشاني اصفهان

اصفهان- ايرنا- عمل جراحي بسته ديسك كمر، بدون خونريزي و توسط ليزر پلاسما در مركز آموزشي درماني آيت‌الله كاشاني در اصفهان انجام مي شود.

به گزارش ايرنا، روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان روز دوشنبه اعلام كرد: روش درماني بيرون زدگي ديسك ستون فقرات بدون جراحي باز و بيهوشي عمومي توسط ليزر پلاسما و در مركز آموزشي درماني آيت الله كاشاني انجام مي‌شود.
اين عمل چندين سال است كه به عنوان درمان غير جراحي بعضي ديسك هاي ستون فقرات مورد توجه قرار گرفته است.
متخصص جراحي مغز و اعصاب، ديسك و ستون فقرات و عضو هيات علمي دانشگاه هنر اصفهان در اين زمينه گفت: اين روش درماني يكي از جديدترين روش هاي كمتر تهاجمي در درمان ديسك كمر (هرني ديسكال) است.
دكتر احمد شكرچي زاده افزود: بيماران مبتلا به بيرون زدگي ديسك كمر در صورت بهبودي نيافتن از مسير درمان هاي طبي و غير جراحي لازم است عمل جراحي باز انجام دهند كه عوارضي هم ممكن است به همراه داشته باشد.
وي با بيان اينكه وجود اين عوارض سبب شده كه درمان‌كنندگان ديسك كمر به فكر ابداع روش هاي درماني ديگر و كمتر تهاجمي بيفتند افزود:‌ اين روش جديد با استفاده از ليزر كروي پلاسما به صورت سرپايي و با بي‌حسي موضعي انجام مي‌ شود.
وي ادامه داد: در اين روش سوزن ليزر با هدايت توسط فلوروسكوپ در محل خاصي از هسته (نوكلئوس) قرار گرفته و آن را تبخير مي كند و مي سوزاند كه با اين عمل فشار داخل ديسك بين مهره‌ها كم شده و به علت ايجاد مكش، سبب جابجايي ديسك هرنيه به داخل فضا مي‌ شود و در نتيجه فشار روي اعصاب كاهش مي‌يابد.
شكرچي زاده تاكيد كرد: با ابداع و انجام اين روش بيش از نيمي از بيماران ديسك كمر كه نيازمند عمل جراحي باز هستند، بصورت جراحي بسته مشكل آنها رفع مي‌شود.
وي افزود: همچنين بيش از 50 درصد بيماراني كه به اين روش عمل مي‌شوند در حين عمل يا بلافاصله پس از عمل درجه هايي از بهبودي را احساس مي‌كنند وبيشتر آنها تا دو هفته بعد از عمل احساس 70 درصد بهبودي دارند كه با گذشت زمان، بهبودي كامل را در بر خواهد داشت.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اصفهن گفت: در اين روش، انتخاب بيمار و روش دقيق انجام آن دو اصل مهمي است كه شانس بهبودي بيمار را تا بيش از 90 درصد افزايش مي‌دهد.
بيمارستان كاشاني يكي از مراكز درماني آموزشي زير نظر دانشگاه علوم پزشكي اصفهان است كه يكي از بزرگترين اورژانسهاي حوادث منطقه مركزي كشور را در اختيار دارد.
د/3011/ 6022

سرخط اخبار استان‌ها