ابتلا 800 هزار نفر به صرع در كشور/ چگونه مدیریت كنیم

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن صرع ایران با بیان این كه 800 هزار نفر در كشور به صرع مبتلا هستند، گفت: اگر بیماری را مشاهده كردید كه دچار حمله صرع شده، اولین اقدام این است كه خونسرد باشید و سپس وسایل خطرناك چون عینك، كلید و سایر وسایل تیز و شكننده را از بیمار دور كنید.

به گزارش گروه علمی ایرنا از انجمن صرع ایران، دكتر طیبه عباسیون در باره اولین اقدام اورژانسی در مكان‌های عمومی هنگام مواجهه با بیماری كه دچار حمله صرع شده است،افزود:سعی كنید لباس یا شیئی نرم زیر سر بیمار بگذارید كه سرش به زمین اصابت نكند و پس از آن زمان را بسنجید كه حمله چقدر طول كشیده است.
وی ادامه داد:بیمار را به سمت چپ یا راست بخوابانید و یك دست و پای او را خم و پای زیرین را مستقیم بگذاریدو صبر كنید تا حمله تمام شود و در این مدت به دنبال داروهای بیمار در اطرافش بگردید.
عباسیون درباره زمان اطلاع به اورژانس در این شرایط گفت: معمولا حملات صرع تا پنج دقیقه تمام و بیمار خودش هوشیار می‌شود. اما اگر حمله بیمار طولانی تر از پنج دقیقه باشد، بیمار حین حمله به خودش آسیب رسانده باشد، تنفس او دچار مشكل شده و نفسش برنگردد، پس از حمله بیدار نشود، باردار باشد و اولین حمله صرع او باشد لازم است اورژانس را خبر كنید.
دبیر اجرایی سی امین همایش عمومی انجمن صرع ایران با اشاره به ابتلای 800 هزار نفر در كشور به بیماری صرع گفت : اگر خانواده‌های مبتلایان را در نظر بگیریم حدود سه تا چهار میلیون نفر از افراد جامعه درگیر بیماری صرع هستند.
وی ادامه داد:صرع یك بیماری درمان پذیر است و در این راستا آموزش درباره چگونگی برخورد با بیمارصرع ارائه می‌شود اما كافی نیست و مردم اغلب نمی‌دانند چگونه باید به بیماری كه دچار حمله صرع شده كمك كنند.
عضو هیات مدیره انجمن صرع ایران گفت:اگر بیمار در طول دوره ابتلا، ضایعات پوستی منتشره در بدن مشاهده كرد
باید به صورت اورژانسی به پزشك مراجعه كند. همچنین دوبینی، سرگیجه، اختلال تعادل، كاهش و افزایش وزن و خواب آلودگی از جمله علایمی هستند كه لازم است بیمار به پزشك گزارش كند.
وی با بیان اینكه سی امین همایش عمومی انجمن صرع ایران با عنوان 'چگونه صرع را مدیریت كنیم' برگزار می شود ادامه داد: این همایش قصد دارد به موضوع مدیریت بیماری به طور ویژه بپردازد.
عباسیون افزود: در این همایش عمومی علاوه بر آموزش مدیریت صرع مواردی چون نقش خانواده بیمار در افزایش كیفیت زندگی یك بیمار مبتلا به صرع، بهداشت دهان و دندان و راهكارهای ارتقای كیفیت زندگی كه خود بیمار باید به كار ببندد نیز مرور می‌شود. سی امین همایش عمومی انجمن صرع ایران در روز هفتم آبان ماه در سالن سبز سینما ایران برگزار می‌شود .
علمی **1354**1440