شمارش معكوس برای رفع تحریم نظام بانكی آغاز شد

تهران - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی از آغاز شمارش معكوس برای رفع تحریم نظام بانكی و بانك مركزی خبر داد و گفت: نظام بانكی این رخداد را در آینده نزدیك پیش رو دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدباقر نوبخت روز دوشنبه در همایش بین المللی تراكنش كه با حضور ولی الله سیف رییس كل بانك مركزی در مركز دائمی نمایشگاههای تخصصی شهرداری تهران در بوستان گفتگو برگزار شد، افزود: هرچند انتظارات از نظام بانكی و بانك مركزی به درستی تحقق نیافته اما با توجه به فضای سخت و محدود كننده كه به نظام بانكی كشور حاكم بوده تاكنون اقدامات ارزشمندی توسط نظام بانكی انجام شده است.
وی ادامه داد: براساس آماری كه مركز آمار در روز گذشته منتشر كرد شاخص تورم برای مهرماه به روند كاهنده خود ادامه داد و به رقم 13.3 درصد تقلیل یافته ضمن آنكه نرخ تورم نقطه به نقطه 10.9 درصد و ماهانه 0.8 درصد بوده كه این رقم در مقایسه با نرخ تورم 40 درصدی كه در ابتدای فعالیت دولت یازدهم بود، نشان از سنجیدگی فعالیت مردان بانكی دارد.
وی با بیان آنكه تا آغاز شرایطی كه كشور بدون تحریم بتواند برنامه های خود را اجرایی كند، مقطع چند ماهه ای وجود دارد، گفت: بانك مركزی در این فاصله با بهره گیری از ابزارهای پولی و مالی می تواند خروج از ركود و رشد اقتصادی را سرعت بخشد بنابراین مردان بانكی نقش مهم و موثری در این بخش دارند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصریح كرد: پساتحریم كه قرار است در قالب برنامه ششم توسعه اجرایی شود، هم اكنون در دست تهیه است لذا گسترش ابزارهای مالی در آن مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
به گفته وی، برای دستیابی به رشد 8 درصدی اقتصاد نیاز به 800 هزار میلیارد تومان تا 1063 هزار میلیارد تومان در سال داریم كه می توان بخشی از آن را از ابزارهای فناوری اطلاعات تامین مالی كرد.
یادآور می شود، همایش و نمایشگاه تراكنش(ITE) با هدف گسترش همكاری بین‌المللی در حوزه فناوری اطلاعات صنایع مالی، كارت و پرداخت برگزار شد.
در نمایشگاه تراكنش نیز آخرین فعالیت ها و دستاوردها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نظام بانكی و نظام های پرداخت به مدت دو روز در مجتمع نمایشگاهی شهر تهران (محل دائمی نمایشگاه‌های شهرداری) واقع در بوستان گفت‌وگو دایر خواهد بود.
در این رویداد مدیران و كارشناسان بانك‌ها ، بیمه‌ها و بازارهای مالی، شركت‌های مرتبط در كنار سفرا و نمایندگان شركت‌های خارجی حضور داشتند.
ایجاد فرصت برای رونق كسب و كار در دوره پساتحریم، دستیابی به اهداف سند چشم انداز توسعه 1404 و ارتقای سهم ایران در بانكداری الكترونیك در منطقه، تدوین راهكار عملی برای عملیاتی كردن سیاست های كلی برنامه ششم توسعه در حوزه فناوری اطلاعات، توسعه بازار رقابتی، كسب و كار و فناوری ها و پیوند آن با صنعت مالی و تجاری از اهداف این رویداد است.
یكی از اهداف همایش و نمایشگاه تراكنش عرضه توانمندی های داخلی ایران در عرصه بانكداری الكترونیك به سایر كشورها در منطقه است.
همایش و نمایشگاه بین المللی تراكنش به مدت سه روز در مركز نمایشگاهی شهرداری تهران در بوستان گفتگو برگزار خواهد شد.
در مدت برگزاری همایش 52 كارگاه تخصصی با حضور كارشناسان داخلی و خارجی و سه نشست تخصصی با عنوان نوآوری های بانكی ، كارت و پرداخت و نظام بانكی پساتحریم برگزار خواهد شد.
اقتصام(3)9141/9314**1558