نمایشگاه های توانمندی های اقتصادی ایران نقش مهم در دوران پساتحریم دارند

رشت - ایرنا - استاندار گیلان گفت: برپایی نمایشگاه های توانمندی های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، نقش مهمی در دوران پسا تحریم دارند.

به گزارش ایرنا، محمدعلی نجفی عصر یكشنبه در استانداری گیلان در جلسه هماهنگی برگزاری نمایشگاه توانمندی های اقتصادی ایران با محوریت استان گیلان كه پیش از این در شهر باكو جمهوری آذربایجان برگزار شده بود اظهاركرد: امیدواریم بخش خصوصی گیلان در این نمایشگاه حضور گسترده داشته باشد چرا كه دستاوردها و توانمندی های كشور ازطریق نمایشگاه‌ها منتقل می‌شود و نقش بسیار موثری در شناخت محصولات دارد.
وی ارتباطات جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران پس از استقرار دولت تدبیر و امید را بسیار نزدیك و مثبت خواند و افزود: جمهوری آذربایجان بویژه باكو، برای گسترش روابط اقتصادی استان گیلان بسیار حائز اهمیت است و برگزاری این نمایشگاه با محوریت گیلان، گامی مثبت در جهت گسترش روابط و مناسبات دو طرف خواهد بود.
نجفی این نمایشگاه را نمایشگاه تخصصی آب و برق، صنعت ساختمان و خدمات فنی و مهندسی، نفت، گاز و پتروشیمی جمهوری اسلامی ایران با محوریت استان گیلان ذكر و بیان كرد: این نمایشگاه، اولین نمایشگاه تخصصی حوزه های یادشده است كه بیست و ششم تا بیست و هشتم آبان ماه جاری در باكو برگزار می شود.
استاندار گیلان اضافه كرد: سازمان توسعه‌ تجارت ایران با توجه به آنكه استان گیلان در گذشته حضوری قوی در این بخش داشته، از برگزاری این نمایشگاه استقبال كرده است.
وی همچنین با اشاره به اجلاس كمیسیون همكاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان كه ماه گذشته برگزار شد، گفت: بر اساس توافقنامه امضا شده، مقرر شد طرف آذری، هشت كیلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزی ادامه دهد و طرف ایرانی نیز در قالب این توافقنامه، تا دو كیلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا این خط ریلی در نهایت به پایانه ای كه در آستارا در ایران ساخته می شود، متصل شود.
نجفی خاطرنشان كرد: با اتصال این راه آهن و چند برابر شدن تبادلات تجاری دو كشور از طریق استان گیلان، بر اهمیت توسعه روابط گیلان با جمهوری آذربایجان افزوده خواهد شد.
وی افزود: در حاشیه برگزاری این نمایشگاه ، در رابطه با احیای گردشگری دریامحور، تقویت گردشگری سلامت و بهره گیری از ظرفیت بنادر و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی استان در كنار اتصال خط ریلی با مقامات جمهوری آذربایجان مذاكره می شود.
نشست رؤسای كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، هفدهم و هجدهم مهرماه امسال در آستارا جمهوری آذربایجان و آستارا جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، ریاست هیأت ایرانی و مصطفی یف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان، ریاست هیأت آذری را بر عهده داشتند.
در نشست كمیسیون همكاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان موسوم به آستارا - آستارا كه در فرمانداری آستارا ایران برگزار شد، سند توافقنامه اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران امضا شد كه بر اساس آن، پروژه اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران، طی سال آتی به اتمام می رسد.
بر این اساس تعیین شد تا طرف آذری، هشت كیلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزی ادامه دهد و طرف ایرانی نیز در قالب این توافقنامه، تا دو كیلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا این خط ریلی در نهایت به پایانه متصل شود.ك/2
7294/2007 ** 1095

سرخط اخبار اقتصاد