وزیران خارجه روسیه و آمریكا در باره دورنمای مذاكرات سوری تلفنی گفت و گو كردند

مسكو - ایرنا- «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و «جان كری» همتای آمریكایی وی، برای دومین بار در دو روز اخیر با یكدیگر تلفنی گفت و گو كردند. دورنمای آغاز مذاكرات سوری - سوری محور مذاكرات دو دیپلمات ارشد روس و آمریكایی را تشكیل می داد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز یكشنبه با اعلام این خبر افزود: وزرای خارجه روسیه و آمریكا در گفت و گوی تلفنی خود در خصوص دورنمای حل و فصل سیاسی مسایل سوریه گفت و گو و تبادل نظر كردند.
وزیران خارجه روسیه و آمریكا پیشنهاد كردند در مورد چشم انداز حل و فصل سیاسی مسایل سوریه با شركت نمایندگان دولت این كشور و گروه های معارض سیاسی میهن دوست سوری با حمایت جامعه جهانی از این روند گفت و گو كنند.
این وزرا همچنین پیشنهاد دادند كه كشورهای پیشروی منطقه نیز درباره این چشم انداز مذاكره و گفت و گو كنند.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و «جان كری» همتای آمریكایی وی روز شنبه هم در گفت و گویی تلفنی در باره اوضاع سوریه و حل و فصل سیاسی بحران این كشور گفت و گو كردند.
لاوروف در آن گفت و گوی تلفنی هم كه به ابتكار طرف آمریكایی صورت گرفت، با وی به تفصیل در باره اجلاس چهارجانبه وین برای حل مساله سوریه گفت و گو كرد.
وزرای خارجه روسیه و آمریكا به مباحث وین در مورد آغاز روند حل و فصل سیاسی میان دولت سوریه و مجموعه واحد گروه های معارض سوری ادامه دادند.
دو طرف همچنین در خصوص حمایت بازیگران خارجی از تلاش های حل و فصل سیاسی مسایل سوریه و نیز اهمیت استفاده از ظرفیت تمام كشورهای منطقه برای حل این مسایل تاكید كردند.
نشست چهارجانبه وزیران خارجه آمریكا، روسیه، تركیه و عربستان برای بررسی بحران سوریه روز جمعه در وین پایتخت اتریش برگزار شد.
به عقیده كارشناسان سیاسی، آمریكا كه تا یك ماه پیش بر اقدامات و رویكرد یكجانبه خود در مساله سوریه اصرار داشت و از مذاكره با روسیه خودداری می كرد در هفته های اخیر به دلیل شكست های بزرگ داعش گروه تروریستی مورد حمایت واشنگتن و غرب در جریان بمباران هوایی روسیه در سوریه، در مواضع خود انعطاف یافته است.
تلاش های آمریكا برای مذاكره با روسیه به منظور جلوگیری از مخدوش شدن وجهه واشنگتن در عرصه بین المللی علت تمایل كری برای مذاكره با طرف روسی است كه در روزهای اخیر به طور روزمره انجام می گیرد.
روسیه در چارچوب قراردادهای همكاری نظامی خود با سوریه، حدود 50 فروند جنگنده سوخو، چندین بالگرد جنگی میگ 24 و مجموعه ای از رزمناوها، یك ناو تجسسی و همچنین پهپادها را در خاك این كشور برای مبارزه علیه تروریست ها به كار گرفته است.
روسیه اعلام كرده كه این همكاری ها در چارچوب مقررات بین المللی و برای اجرای قراردارد همكاری با دولت قانونی سوریه آغاز شده است و ادامه خواهد یافت.بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، در جریان عملیات هوایی این كشور در سوریه طی 28 روز گذشته 819 موضع تروریست ها منهدم شده است.
اروپام*391**1144