آيين عزاداري روز يازدهم محرم در دامغان برگزار شد

سمنان - ايرنا - عزاداران حسيني در شهر دامغان طبق رسمي كهن، همزمان با يازدهمين روز از ماه محرم، با برپايي دسته هاي عزاداري، سنگ زني، سينه زني و زنجيرزني، در غم شهادت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش به سوگواري پرداختند.

هزاران نفر از مردم سوگوار و سياهپوش شهر و روستاهاي اطراف دامغان، بر اساس يك سنت ديرينه، روز يكشنبه همزمان با روز يازدهم ماه محرم، با برافراشتن علم ها، بيرق ها و بستن نخل ها، اقدام به برگزاري آيين‌هاي عزاداري كردند و صحنه‌هايي از اسارت اهل بيت امام حسين(ع) و اسيران كربلايي را به نمايش گذاشتند.
امروز دسته هاي مختلف عزادار از روستاهاي اطراف دامغان به سمت اين شهر حركت كردند و با راه اندازي كاروان هاي عزا در خيابانها، ياد و خاطره ايثارگري و رشادت هاي امام حسين(ع) و شهداي مظلوم كربلا را گرامي داشتند.
سنگ زني يكي از آيين هاي ويژه مردم دامغان كه از قدمت 100 ساله برخوردار است نيز امروز توسط عزاداران دامغاني اجرا شد.
در اين آئين، عزاداران با در دست داشتن دو تكه سنگ يا چوب صيقل داده شده، در عزاي سالار شهيدان به سنگ زني و عزاداري مي پردازند و نواي مظلوم - حسين و عطشان - حسين سر مي دهند.
دسته هاي عزاداري و سينه زني از روستاها و تكاياي شهرستان دامغان از حسينيه حضرت ابوالفضل(ع) تا آرامگاه بكير بن اعين را طي كردند و مراسم سوگواري پر شوري كه به «وا زينب» موسوم است و تا ظهر ادامه دارد را به اجرا درآوردند.
به همين مناسبت، يازدهم محرم در دامغان تعطيل است و قشرهاي مختلف با حضور در برنامه هاي بزرگداشت شهادت حضرت حسين ابن علي(ع) در عزاي آن حضرت به سوگواري مي پردازند.
اطعام گسترده عزاداران با نذورات، از ديگر برنامه هاي ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت در دامغان است كه نشان از عشق و علاقه آنها به اهل بيت عصمت و طهارت است.
آئين سنتي روز يازدهم محرم در دامغان، از جلوه اي خاص سنت هاي بومي عزاداري در استان سمنان است، زيرا برخلاف ساير شهرها، يازدهم محرم در دامغان تعطيل است و در اين روز همه مردم شهر، در مراسم يازدهم محرم شركت مي كنند.
مراسم روز يازدهم عاشورا در دامغان در فهرست ميراث معنوي، به ثبت ملي رسيده است.ك/‎3
6103