نخست وزیر هند:اصلاح ساختار شورای امنیت ضروری است

دهلی نو- ایرنا- نخست وزیر هند ،اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل را ضروری دانست و از 54 كشور آفریقایی خواست كه از اصلاحات در این شورا حمایت كنند.

به گزارش ایرنا، نارندرا مودی روز شنبه در آستانه نشست هند و افریقا در دهلی نو درگفت وگو با خبرنگاران افریقایی افزود:هند از اصلاحات در سازمان های سیاسی ،اقتصادی و امنیتی و شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت می كند.
وی افزود:اگر امروز نهاد و یا شورایی صدای افریقا و یا بزرگترین كشور دموكراتیك جهان را منتشر نكند ،هویت و اعتبار خود را از دست داده است .
مودی گفت كه جامعه جهانی با چالش هایی مانند تروریسم ،تغییر آب و هوا و بسیاری از مسائل دیگر روبه رو است.
وی ادامه داد : اگر سازمان ملل خود را با شرایط جدید جهانی هماهنگ نكند اعتبار و رسمیت خود را از دست خواهد داد.
یكی از مهمترین موضوعاتی كه هند در راستای اصلاحات شورای امنیت سازمان ملل متحد دنبال می كند، عضویت دایمی در این شورا است .
شورای امنیت سازمان ملل متحد پنج عضو دایم و 10 عضو انتخابی دارد. اعضای دایم این شورا از حق وتو برخوردار هستند. در سال های اخیر كشورهای برزیل، آلمان، ژاپن و هند خواستار بدست آوردن كرسی دایم در این شورا شده اند.
نارندرا مودی نخست وزیر هند در سخنرانی امسال خود در مجمع عمومی سازمان ملل، تلاش كرد كه اعضای شورای امنیت سازمان ملل را برای اصلاح ساختار این شورا و پذیرفتن این كشور به عنوان یكی از اعضای دائم این شورا قانع كند.
نشست هند و آفریقا با حضور 54 كشور آفریقایی از روز دوشنبه در دهلی نو آغاز می شود.
از جمله اهداف این نشست گسترش روابط اقتصادی هند با كشور های آفریقایی است.
*آساق*267*1600 **1917

سرخط اخبار جهان