شبيه خوانان در آستارا شكوه واقعه كربلا را به تصوير كشيدند

آستارا - ايرنا - گروه هاي شبيه خواني در روز عاشورا ، شكوه واقعه جانسوز شهادت سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران با وفايش را به تصوير كشيدند.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ايرنا ، شبيه خوان ها در شهرستان آستارا كه همانند ساير مناطق آذري زبان همه ساله روايتي تصويري و نمايشي نمادين از واقعه روز عاشورا را به تصوير مي كشند ، امسال نيز جلوه هاي ايثار و شكوه ماندگار كاروان وفا و ايثار كربلا را روايت كردند.
آيين شبيه خواني واقعه كربلا كه در شهرستان آستارا سابقه ديرينه دارد ، همه ساله با تمرين گروه هاي نمايشي شبيه خواني ، از چند روز مانده به روز عاشورا شروع مي شود و در روز عاشورا به صورت نمادين ، واقعه كربلا شبيه خواني و شبيه سازي مي شود.
در اين آيين نمايشي ، هر كدام از شخصيت هاي برجسته واقعه كربلا از جمله حضرت امام حسين(ع) ، حضرت امام سجاد(ع) ، حضرت زينب(س) ، حضرت قاسم ، حضرت ابوالفضل ، حضرت رقيه ، حضرت علي اصغر ، حضرت علي اكبر و حر بن يزيد رياحي و نيز شخصيت سپاهيان يزيد ملعون از جمله شمر ، حرمله و عمر سعد ديالوگ و متن نمايشي مخصوص اين آيين را كه از سال هاي گذشته به يادگار مانده است ، اجرا مي كنند.
اغلب ديالوگ ها در اين آيين نمايشي شعرگونه و موزون است و گاهي در حين اجراي نمايش ، مداحان برخي از احوالات واقعه كربلا را نيز به هنگام شهادت نمادين هر كدام از اين شخصيت ها به صورت نوحه بيان مي كنند.
در اين آيين نمايشي كه سعي زيادي براي مطابقت تاريخي آن با واقعه كربلا مي شود ، هر كدام از شهداي والامقام كربلا كه داراي متن و ديالوگ نمايشي هستند ، به صورت توالي تاريخي به ميدان جنگ آمده و با نبرد و در نهايت شهادت خود ، سياه پوشان عزاي سرور و سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) را در ماتم و غم فرو مي برند.
آيين شبيه خواني روز عاشورا همه ساله در برخي روستاها و در چند محله شهر آستارا به اجرا در مي آيد و هر محله بر اساس سبك و سياق مخصوص خود اين آيين مذهبي را با همت و همكاري جوانان محله اجرا مي كند.
كارگرداني و ميدانداري اين آيين نمايشي بر اساس رسم ديرينه با مديريت چند تن از ريش سفيدان و پيشكسوتان عزاداري امام حسين(ع) انجام مي شود.
بازيگران اين آيين نمايش مذهبي نيز اغلب از ميان جوانان و افراد خوشنام و خوش صداي محله انتخاب مي شوند.
در آيين شبيه خواني روز عاشورا گروه ياران امام حسين(ع) - امام خوان ها - با لباس سبز و گاهي آبي رنگ و گروه سپاهيان لشگر يزيد ملعون نيز با لباس سرخ رنگ و با تزيين هاي كلاه و زره مخصوص به خود وارد ميدان نمايش مي شوند.
در اين آيين نمايشي افرادي كه نقش حضرت امام حسين(ع) و حضرت زينب(س) را اجرا مي كنند ، براي پرهيز از هر گونه شبيه سازي چهره با آن بزرگواران ، نقاب پارچه اي و روبند بر صورت مي كشند.
همچنين در اين آيين نمايشي براي تداعي واقعه كربلا ، ياران امام حسين(ع) براي نشان دادن شكوه و عظمت مقام خود با اسب وارد ميدان نمايش مي شوند و لحظات شهادت آنها نيز با از اسب افتادن فرا مي رسد.
مردم محل اجراي آيين شبيه خواني روز عاشورا در آستارا نيز طبق يك قاعده و روش سنتي به صورت گرد در دور ميدان محل اجراي نمايش كه بزرگي آن به طول و عرض 30 متر است ، جمع شده و با اشك ريختن بر مظلوميت سرور شهيدان و يارانش باوفايش ، حلقه 10 روزه عزاداري دهه اول محرم را تكميل مي كنند.
صحنه هاي وداع ياران امام حسين(ع) و نيز صحنه هاي نمادين شهادت هر كدام از آنها و در نهايت صحنه آتش زدن خيمه گاه ياران امام حسين(ع) اوج اين آيين نمايشي است و اين اوج را مي توان به خوبي از اشك هاي بر گونه نشسته حاضران تشخيص داد.
هم زمان با برگزاري اين آيين افرادي كه نذري قرباني دارند ، قرباني هاي خود را به محل اجراي شبيه خواني آورده و به هنگام ورود به ميدان و شهادت حضرت ابوالفضل(ع) و امام حسين (ع) ، قرباني هاي خود را ذبح مي كنند.
آيين نمايشي شبيه خواني واقعه عاشورا در شهرستان آستارا با شهادت امام حسين(ع) و نيز با آتش زدن خيمه هاي برپا شده و در آخر با سينه زني دسته جمعي حاضران سوگوار به پايان مي رسد.
شهرستان آستارا در غرب استان گيلان واقع است.ك/4
7105/2007