آيين ويژه عزاداري هيئت هاي حسيني در ميدان طوق آذرشهر برگزار شد

تبريز- ايرنا - دلباختگان مكتب سرخ حسيني در قالب هيئت هاي سينه زني و زنجيرزني آذرشهر در روز تاسوعا در مراسم ويژه اي به ياد ايثار و قداكاري پرچمدار رشيد قيام كربلا قمر منير بني هاشم ابوالفضل العباس (ع) اشك ماتم ريخته و عزاداري كردند.

به گزارش روز جمعه ايرنا در نهمين روز محرم كه مصادف با تاسوعاي حسيني و منتسب به باب الحوايج حضرت ابوالفضل(ع) است، همه ساله هيئت هاي عزاداري، دسته هاي سينه زني و زنجير زني حسيني و خيل عظيمي از مردم اين شهر در محله پازيكو ( ميدان طوق) اين شهر اجتماع باشكوه عزاداري تشكيل مي دهند.
اين هيئت ها به صورت دايره اي در ميدان طوق به ياد فداكاري ها و وفاداري ابوالفضل العباس (ع) عزاداري و سينه زني و بعد از عزاداري با آداب و سنن خاصي علم طوق را به وسط ميدان مي آورند.
در زمان انتقال علم مخصوص طوق به وسط ميدان عزاداران و عاشقان حسيني چندين راس گاو و گوسفند در جلوي اين علم قرباني مي كنند و علم گردانان هيئت هاي عزاداري ديگر محلات شهر كه در ميدان هستند علم هاي هيئت خود را گردا گرد علم طوق حلقه زده و خود را به آن علم كه با نام باب الحوائج سقاي كربلا مزين شده است، مي چسبانند.
بعد از اين مراسم ويژه نوحه خوانان هيئت عزاداري محل پازيكو به عنوان ميزبان اين مراسم براي ساير هيئت هاي عزاداري، مرثيه خواني و نوحه خواني كرده و با آمين خيل عظيم جمعيت كه در اطراف ميدان طوق حلقه زده اند آنها را دعا مي كنند.
پس از برگزاري آيين ويژه عزاداري روز تاسوعا هيئت ها و دسته هاي حسيني آذرشهر در ميدان طوق براي صرف صبحانه احساني و ادامه مراسم عزداري روز تاسوعا به خانه هاي اطراف و مساجد شهر مي روند.
در آذرشهر بيش از 25 هيئت حسيني زنجير و سينه زني وجود دارد كه هر كدام آنها به نام محلات خودشان ثبت شده است .
شهرستان آذرشهر با 120 هزار نفر در 55 كيلومتري تبريز واقع شده است و مردم اين شهرستان در ماه محرم علاوه بر عزاداري هاي، در مساجد ، حسينه ها و برخي خانه ها، سفره هاي احسان و اطعام پهن مي كنند.
/518/7226