برگزاري آيين سنتي شاخسي واخسي همزمان با تاسوعاي حسيني (ع) در آستارا

آستارا - ايرنا - آيين سنتي شاخسي واخسي همزمان با تاسوعاي حسيني در سطح تعدادي از روستاهاي بخش مركزي و لوندويل شهرستان آستارا برگزار شد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ايرنا اين آيين از قدمت زيادي در شهرستان آستارا برخوردار است كه در دهه نخست ماه محرم برگزار مي شود و در ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني (ع) به اوج خود مي رسد.
اين آيين مذهبي كه معمولا با احسان و نذورات مردم منطقه همراه است، با صداي طبل و سنج و بر افراشتن علم ها حال و هواي ديگري را به خود مي گيرد.
محوطه مساجد روستاهاي شونده چولا ، خانه هاي آسياب ، شونان و كانرود امروز ميزبان اين آيين بودند.
شاخسي واخسي از جمله رسومي است كه اندك اندك غبار فراموشي بر چهره اش مي نشيند و سال به سال از تعداد مساجد برگزار كننده اين آيين كاسته مي شود.
در سال هاي نه چندان دور ، افراد ميانسال و بزرگسال عمده تشكيل دهنده دسته هاي شاخسي واخسي بود و حالا با سپرده شدن اين وظيفه به جوانان، اندكي از اين شور و حال كم شده است.
در اين مراسم عزاداران و سوگواران به دو دسته تقسيم و رو به روي هم مي‌ايستند، هر دسته يك نفر سردسته دارد كه در اول صف مي‌ايستد و بقيه نيز به ترتيب در كنار سردسته‌ها در يك رديف طولي قرار مي گيرند، سر دسته اول كه قرار است اين مراسم را شروع كند بعد از ساكت شدن اعضاي دسته‌ها و تنظيم صف‌ها با صداي بلند فرياد بر مي‌آورد 'حيدر' و سردسته دوم در پاسخ مي‌گويد 'علي(ع)' و بقيه اعضا نيز به تبعيت از سر دسته خود با صداي بلند اين كلمات را تكرار مي‌كنند.
سپس سر دسته گروه اول با صداي بلند و در حالي كه دو دستش را بالا برده و بر سينه مي‌كوبد، مي‌گويد شاخسي (شاه حسين) و سر دسته دوم نيز جواب مي‌دهد و مي‌گويد واخسي (واي حسين) كه اعضاي هر دو گروه نيز اين شعارها را سر مي‌دهند.
در اين آيين بسياري از نوحه هاي مشهور شعراي بزرگ آذربايجان، ورد زبان نوحه سرايان شاخسي مي باشد.
در برخي دسته ها، از طبل هاي بزرگ و كوچك و سنج و شيپور براي حفظ ريتم آهنگ نوحه ها بهره مي برند و در برخي از دسته ها، از چوب هاي بزرگي در دست استفاده مي‌شود و با حركت دادن سريع آن شاه‌حسين گويان، آمادگي خود را براي حضور در ركاب امام حسين (ع) اعلام مي كنند.
اين آيين در برخي از مساجد روستاهاي آستارا از صبح تاسوعا آغاز مي شود و با كوبيدن به طبل و حمل پرچم ها و بيرق ها تا صبح عاشورا تداوم مي يابد و بعد از آن به پايان مي رسد.
شهرستان آستارا در غرب استان گيلان واقع است.ك/4
7105/2007