آیین نخل گردانی صدره و سرفره كاشان نامزد ثبت میراث معنوی كشور شد

كاشان– ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كاشان از نامزدی ثبت آیین نخل گردانی محله صدره و سرفره كاشان در فهرست میراث معنوی كشور خبر داد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كاشان محسن جاوری، كاشان را سرشار از نماد و نشانه های عزاداری دانست و اظهار داشت: پرونده آیین نخل گردانی محله صدره و سرفره توسط واحد مردم شناسی این اداره تهیه و توسط كارشناسان اداره كل مورد بررسی قرار گرفته است.
وی گفت: این پرونده پس از تصویب شورای ثبت استان برای ثبت در فهرست میراث معنوی به شورای ثبت ملی سازمان میراث فرهنگی ارسال شد.
وی خاطرنشان كرد: برخی از دسته های عزادار نماد و نشانه ای خاص خود را دارند كه بیشتر با نام همان نشانه مانند هیات توغ شیخ رضا شناخته می شوند.
وی افزود: بخشی از این نمادها وقفی هستند كه با نذر و هدایای اهالی محل ساخته شده اند و برخی دیگر نیز موروثی هستند كه اشخاص با هزینه شخصی خود ساخته و در اختیار هیات محل قرار داده اند، اما تولیت و نگهداری آن به عهده خودشان است.
جاوری تاكید كرد: تمامی این نشانه ها یادگارهای فرهنگی هستند كه از نیاكان و بزرگان بصورت موروثی به نسل های امروز رسیده است.
كارشناس مردم شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كاشان نیز گفت: نمادهای عزاداری در دیدگاه مردم شناختی به عنوان عناصر فرهنگی، بیانگر سلایق هنری و تجارب هزاران سال از عمر انسان هایی است كه با فكر و اندیشه مقدس خود وسیله انتقال پیام فرهنگ عاشورا را در نماد و نشانه هایی تجسم بخشیده اند.
عباس ترابزاده از نخل، نماد قبر و ضریح شش گوشه امام حسین(ع)، نماد شط فرات، نماد نهرعلقمه، توغ، جریده یا جریته، علم، كتل، و ذوالجناح، شیر فضه به عنوان بخشی از نشانه های عزاداری در كاشان نام برد كه در دهه اول محرم در پیشاپیش هیات های عزاداری به بازار شهر و تكایای مختلف برده می شود.
وی افزود: در باور و عقاید مردم كاشان نخل نمودی از تابوت و محفه امام حسین (ع) است كه برخی دسته های عزادار از قرن ها پیش به نشانه تشییع پیكر امام حسین(ع) آن را حمل می كنند.
بگفته وی، در زمان های گذشته افرادی كه نذر داشتند با مشاركت هم نخل را ساخته و وقف محله می كردند، اما حمل و مراسم آن توسط اهالی شهر انجام می گرفته كه با تعدد تشكیل دسته های عزادار، هر نخل به دسته عزاداری محل مربوط اختصاص یافت.
ترابزاده گفت: درحال حاضر این نخل ها عبارتند از نخل محله سرفره متعلق به هیات حسینی، نخل محله كلهر kelhor متعلق به هیات علی اصغر، نخل محله درب باغ متعلق به هیات ابوالفضل(ع) نخل حسینیه زیارت طاهر منصور متعلق به هیات عباسی، نخل حسینیه قاضی اسدالله یا زیارت چهل تن متعلق به هیات حیدری، نخل تكیه پانخل یا تكیه باباشرف، متعلق به هیات حضرت ابوالفضل(ع) كه غبارروبی و آذین بندی آن ها به عهده هیات عزادارشان است.
وی همچنین یادآور شد: حمل نخل سرپره به سمت بازار با بزرگ ترین اجتماع مردم كاشان همراه است.
وی یادآور شد: در كاشان نخل در ابعاد و اندازه های مختلف وجود دارد كه بزرگ ترین، قدیمی ترین و معروفترین آن نخل حسینیه سرفره serfere و گذر صدره است.
غبارروبی و آذین بندی نخل، آداب تكاندن نخل در شب تاسوعا در داخل حسینیه با هدف مهیا شدن و اعلام آمادگی برای نخل گردانی، حركت دوره نخل در شب تاسوعا، نخل گردانی و حمل آن به بازار در روز عاشورا از جمله آیین های نخل گردانی است كه با شور و هیجان خاص توسط هیات های عزاداری انجام می شود.
مسئول ثبت پرونده های میراث معنوی كاشان همچنین گفت: از شاخصه های مهم نخل سرپره پویایی و زنده بودن مراسم و سیر ترقی سالانه آن، قدمت و سابقه تاریخی نخل، وفاق و اتحاد اجتماعی در مراسم نخل گردانی است.
6136/6021