جان كری: برجام گسترده ترین برنامه تنظیم مجدد تاریخ هسته ای است

تهران - ایرنا - جان كری وزیر امور خارجه آمریكا در سخنانی ضمن اشاره به تایید برجام توسط رهبرمعظم انقلاب گفت: اجرای برجام آغاز گسترده ترین تغییر مجدد یك برنامه هسته ای در كل تاریخ هسته ای است.

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریكا ، كری چهارشنبه شب درسخنانی درمركز «هریتج» نیروی دریایی آمریكا گفت: سه روز پیش تاریخی بود كه آن را روز پذیرش (برجام) می نامیم و آن لحظه رسمی منقضی شدن 90 روز از فرایند بازبینی كنگره و اجرایی شدن رسمی این توافق است و همانطور كه شاید دیده باشید، امروز آیت الله خامنه ای (رهبر معظم انقلاب)، بطور رسمی این توافق را تایید كرد كه تا كنون این كار را نكرده بود.
وی افزود: بنابراین، این(توافق) اكنون واقعی است و این واقعا آغاز گسترده ترین تغییر مجدد یك برنامه هسته ای از زمان آغاز عصر هسته ای تا كنون است؛ این یك دستاورد بزرگ در این حیطه است. ما با چین در زمینه طراحی دوباره آن همكاری می كنیم.
كری گفت: این توافق اجزای بسیار گسترده ای دارد و ما تلاش كردیم كه فرایند بازرسی ها را به سرانجامی برسانیم. یكی از مشكلات این بوده كه ما هیچگاه نتوانستیم به پاسخ تمام تحقیقات آژانس برسیم. از این رو گفتیم كه ما از این موضوع عبور نمی كنیم اما بحث ها در این زمینه را كافی دانستیم و گفتیم كه شما (ایران) اگر اجازه دسترسی های لازم را ندهید با خطر بازگشت تمام تحریم ها رو به رو خواهید بود و همانطور كه می دانید نبرد سختی در كنگره در این خصوص جریان داشت.
وزیر خارجه آمریكا افزود: من اعتقاد دارم كه ایران به برجام متعهد خواهد بود.
وی افزود: امیدوارم همه كسانی كه موافق توافق بودند و همه كسانی كه مخالف آن بودند اكنون دستكم برای اجرای كامل و قابل راستی آزمایی این توافق در كنار هم قرار گیرند. مساله مهم این است. من اطمینان دارم كه آمریكا و متحدان و دوستان ما در منطقه در نتیجه این توافق امن تر خواهند بود. این به معنای آن نیست كه ممكن نیست آنها برای گریز هسته ای تلاش نكنند اما اگر این كار را بكنند از آن آگاه خواهیم شد.
شبك **1078*1917

سرخط اخبار جهان