مجوز 218 تشكل مردم نهاد طی دو سال گذشته در استان تهران صادر شده است

تهران - ایرنا - معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران با اشاره به افزایش دو برابری ثبت سازمان های مردم نهاد طی دو سال گذشته در مقایسه با هشت سال قبل از آن در استان گفت: مجوز تاسیس 218 تشكل مردم نهاد از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاكنون در این استان صادر شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا سیدشهاب الدین چاوشی روز چهارشنبه در چهارمین نشست كارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استان تهران در محل شیرخوارگاه آمنه افرود: این در حالی است كه در طول هشت سال فعالیت دولت نهم و دهم تنها 137 مجوز تاسیس تشكل مردم نهاد در استان تهران صادر شده بود.
وی با اشاره به فراهم بودن بستر لازم برای توسعه فعالیت سازمان های مردم نهاد در حوزه مقابله و كاهش آسیب های اجتماعی تاكید كرد: افراد زیادی در جامعه پول و انگیزه كافی برای فعالیت های خیرخواهانه دارند اما از برنامه درستی برای حركت در این مسیر برخوردار نیستند.
معاون استاندار تهران با بیان اینكه بهزیستی باید تا چند سال آینده از شمول دستگاه های دولتی خارج و وظایف اجرایی آن واگذار شود خاطرنشان كرد: باید با جهت گیری های صحیح، افراد با انگیزه و علاقه مند در قالب تشكل های مردم نهاد متصدی ساماندهی آسیب های اجتماعی شوند.
چاوشی تاكید كرد: بهزیستی باید ساماندهی آسیب های اجتماعی را مدیریت و نظارت كند زیرا در عصر كنونی دولت ها به این نتیجه رسیده اند كه نمی توان تصدی همه امور را بر عهده داشت.
رییس كارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استان تهران گفت: باید با احترام به افراد خیرخواه و دلسوز آنان را به مشاركت در فعالیت برای كاهش آسیب های اجتماعی ترغیب كرد.
معاون استاندار تهران تاكید كرد: تلاش برای مشاركت تشكل های مردم نهاد در ساماندهی مسایل اجتماعی باید در اولویت فعالیت های دفتر فرهنگی و اجتماعی استانداری تهران باشد.

* مدیریت جمع آوری متكدیان شهرستان ها برعهده فرمانداران است
رییس كارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استان تهران با اشاره به دستور استاندار مبنی بر اینكه مدیریت و محوریت جمع آوری متكدیان در شهرستان های استان برعهده فرمانداران است گفت: این یك وظیفه مهم اجتماعی برای فرمانداری هاست كه باید در مدت سه تا چهار ماه آینده به نتیجه برسد.
چاوشی از مدیر كل بهزیستی استان تهران خواست تا از زیرمجموعه تحت مدیریت خود بخواهد در این راستا حداكثر همكاری را با فرمانداران داشته باشند تا فضای اجتماعی شهرها از وجود متكدیان پاك شود.
معاون استاندار تهران با اشاره به ضرورت تقویت ساختار و نیروی انسانی بهزیستی استان تهران تصریح كرد: ساماندهی آسیب های اجتماعی تنها وظیفه بهزیستی نیست و سایر دستگاه ها هم باید توانایی ها و امكانات خود را در این راستا بكار گیرند.

* ضرورت ساماندهی سكونتگاه های غیرمجاز استان تهران
چاوشی با اشاره به ضرورت ساماندهی سكونتگاه های غیرمجاز در سطح استان تهران گفت: سكونتگاه اوزون تپه در محدوده پردیس و بومهن از رسوب آسیب های اجتماعی منطقه خاك سفید تهران شكل گرفت اما تاكنون از دید دستگاه های اجرایی استان خارج بوده كه باید به سرعت برای آن چاره جویی شود.
معاون استاندار تهران منشا بسیاری از معضلات اجتماعی استان تهران را در سكونتگاه های غیرمجاز ذكر كرد و افزود: باید نسبت به شناسایی و راهكارهای ساماندهی این سكونتگاه ها اقدام كرد و مسئولیت دستگاه های مختلف در این راستا مشخص شود.
وی تاكید كرد: ممكن است نتوان آسیب های اجتماعی بوجود آمده از گذشته را به سرعت سر و سامان داد ولی حداقل می توان از تشكیل و ایجاد آسیب های اجتماعی در مكان های دیگر از جمله مسكن مهر جلوگیری كرد.
رییس كارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استان تهران با بیان اینكه مسكن مهر از جمله مناطقی است كه همچون مناطق حاشیه شهر در معرض مشكلات زیادی قرار داد افزود: وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به تهیه پیوست های فرهنگی و اجتماعی در شهرهای جدید اقدام كند.
چهارمین نشست كارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استان تهران روز چهارشنبه با حضور رئیس سازمان بهزیستی كشور، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران و سایر مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.
تهرام**2079// 1625 / 1539