105 هزار مدرسه زير پوشش طرح جم قرار مي گيرند

شيروان - ايرنا - مديركل دفتر آموزش و مشاركت هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: تلاش داريم در يك افق 12 ساله، 105 هزار واحد آموزشي كشور را زير پوشش مكتب جم (مدارس جامع محيط زيست) قرار دهيم.

به گزارش ايرنا محمد درويش روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در شيروان از منشور مصوب مدارس جم خبر داد و اظهار كرد: هدف از اجراي اين طرح ايجاد خودانگيختگي، افزايش سواد محيط زيستي و تغييرات رفتاري مشاركت محور در دانش آموزان اين مدارس و ارتقاي سلامت و بهداشت جسماني و رواني دانش آموزان است.
وي افزود: در قالب اين طرح كه به موجب توافقنامه اي بين سازمان محيط زيست و وزارت آموزش و پرورش قابليت اجرايي يافته، تعدادي از معلمان اين مدارس تبديل به معلم محيط زيست خواهند شد كه بر اساس پيش بيني ها، اجراي اين طرح در مدارس مي تواند 40 درصد بر ميزان يادگيري دانش آموزان افزوده و تا 20 درصد از لكنت زبان آنان بكاهد.
درويش همچنين شمار انجمن هاي زيست محيطي كشور را 778 مورد عنوان كرد و گفت: در دو سال گذشته تعداد انجمن هاي زيست محيطي 40 درصد افزايش پيدا كرده كه اكنون به دنبال ارتقاي كيفي تشكل هاي مردم نهاد هستيم كه تاكنون اين طرح در استان هاي گلستان، آذربايجان شرقي و سمنان اجرا شده است و قصد داريم به اين شبكه ها هويت ملي داده آنها را به يك انسجام سازماني برسانيم.
وي همچنين از بستن تفاهم نامه اي با سازمان اوقاف با هدف استفاده از ظرفيت وقف در حوزه محيط زيست خبر داد و گفت: اكنون در همين چهارچوب مدارس طبيعت در مشهد، گلستان، تنكابن، كرمانشاه، بيرجند، تهران، بوشهر و كنگان راه اندازي شده و در دو ماه آينده قرار است هشت مدرسه ديگر راه اندازي شود.
مديركل دفتر آموزش و مشاركت هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: حفظ محيط زيست تنها با شعار اتمكان پذير نمي شود و ما نياز به نسلي داريم كه در اين خصوص آگاهي كافس داشته و در عرصه باشد.
درويش از راه اندازي مدارس محيط زيستي در استان خراسان شمالي خبر داد افزود: همچنين در برنامه است تا در اين استان طرحي با عنوان مدارس جوار راه اندازي شود تا كودكان با محيط زيست آشنا شوند كه اين امر نياز به حمايت دارد و بايد عملي شود و شاهد تغيير رويكرد ملموس باشيم.
مديركل دفتر آموزش و مشاركت هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست روز چهارشنبه در كارگاه مديريت مشاركتي منطقه حفاظت شده گليل و سراني شيروان، با رويكرد ايجاد پارك صلح در مرز اين شهرستان با كشور تركمنستان، شركت كرده بود.
شهرستان شيروان با 157 هزار نفر جمعيت به عنوان دومين شهر پرجمعيت خراسان شمالي در 60 كيلومتري شرق بجنورد قرار دارد. ك/3
7186/5132/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها