سد سیاهو سربیشه سال 95 به بهره برداری می رسد

بیرجند - ایرنا - مدیر عامل شركت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: سد سیاهو شهرستان سربیشه در صورت تامین 150 میلیارد ریال اعتبار برای تكمیل آن در سال 95به بهره برداری می رسد.

حسین امامی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا میزان پیشرفت فیزیكی سد سیاهو را 87 درصد ذكر كرد و افزود: امسال برای ادامه تكمیل این سد 40 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شد كه تاكنون نیمی از این مبلغ اختصاص یافت.
وی اعتبار هزینه شده برای احداث سد را تاكنون 205 میلیارد ریال ذكر كرد و یادآور شد: برای تكمیل سد یاد شده 150 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است.
امامی با اشاره به اینكه در حال حاضر عملیات اجرایی سد 'رزه' شهرستان درمیان نیز به اتمام رسید، بیان كرد: سال گذشته برای تكمیل این سد 85 میلیارد ریال هزینه شده بود.
مدیر عامل شركت آب منطقه ای استان در ادامه با تاكید بر اینكه هم اكنون خراسان جنوبی با بحران جدی آب رو به روست، افزود: امسال 175 میلیون متر مكعب اضافه برداشت از منابع آب های زیرزمینی استان گزارش شد كه در برخی دشت ها شاهد پدیده نشست زمین هستیم .
امامی اظهار كرد: باید استفاده از منابع آبی استان مدیریت شود تا پدیده ناشی از كم آبی یا بی آبی كاهش یابد .
این مسوول یادآور شد: امسال به دلیل ادامه 17سال خشكسالی، مقدار آب ذخیره شده در پشت تعدادی از سدهای خراسان جنوبی به صورت چشمگیری كاهش یافته است.
سد سیاهو سربیشه با هدف جلوگیری از خروج آب از كشور، كنترل سیلاب های فصلی، ذخیره سازی و تنظیم حدود 4.6 میلیون متر مكعب روان آب برای مشروب كردن حدود 500 هكتار از اراضی پایاب، بر روی رودخانه سیاهو با مساحت حوضه آبریز سه هزار و 28 كیلو متر مربع در دست ساخت است.
وی با بیان اینكه آورد سالیانه سد حدود 10.2 میلیون مترمكعب آب است، گفت: این سد از نوع خاكی- هسته رسی با ارتفاع 39 و 32 متر از پی و بستر رودخانه و طول و عرض تاج آن 352 و 9 متر و حجم مخزن 17.4 میلیون مترمكعب است كه حجم آب مازاد بر ظرفیت سد از طریق لوله فولادی به قطر 900 میلیمتر به پایاب منتقل می شود.
امامی پیشتر گفته بود تلاش می شود با موافقت وزارت نیرو پس از بهره برداری از سد، مقداری از آب به بیرجند انتقال یابد تا بخشی از مشكل كمبود آب در مركز استان در میان مدت رفع شود. ك2
2047/7556

سرخط اخبار استان‌ها