۲۷ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۵۵
کد خبر: 81805339
۰ نفر
تخریب 167 كوخه و دستگیری 50 شكارچی غیرمجاز در خوزستان

اهواز- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان از تخریب 167 «كوخه» و دستگیری 50 شكارچی غیرمجاز در استان از ابتدای مهر امسال تاكنون خبر داد.

آرمین صارمی فر دوشنبه در گفت وگو با ایرنا توضیح داد: در ماه های مهر و آبان و همزمان با آغاز فصل مهاجرت پرندگان زمستان گذر به خوزستان شكارچیان غیرمجاز برای زنده گیری پرندگان شكاری تربیت شونده همچون بالابان، شاهین و طرلان اقدام می كنند.
وی افزود: این متخلفان با حفر گودال هایی در زمین موسوم به 'كوخه' در كمین پرندگان كمیاب می نشینند و برای شكار از پرندگان شكاری كوچك مثل دلیجه و سنقر به عنوان طعمه استفاده می كنند.
صارمی فر اظهار كرد: در همین راستا 90 بهله پرنده شكاری كوچك از نوع دلیجه و سنقر و 218 پرنده كوچك از نوع كبوتر و گنجشك در طبیعت رهاسازی شده اند.
وی با بیان اینكه در ماه های مهر و آبان پارسال 136 كوخه تخریب شد افزود: این نوع شكار غیرمجاز در هشت شهرستان خرمشهر، رامشیر، رامهرمز، امیدیه، ماهشهر، شادگان، اهواز و آبادان انجام می گیرد كه در این فصل اكیپ هایی برای شناسایی كوخه ها و تخریب آنها وارد عمل می شود.
وی اضافه كرد: خوزستان به واسطه داشتن چهار تالاب باارزش یكی از مقاصد اصلی پرندگان زمستان گذر است.
صارمی فر با بیان اینكه شكارچیان غیرمجاز این پرنده ها را به قاچاقچیان یا خریدارانی از كشورهای خارجی می فروشند تاكید كرد: خرید و فروش گونه های كمیاب به این صورت ممنوع است و باید خروج و ورود این گونه ها تحت كنترل باشد.
به گفته وی كشورهای عضو كنوانسیون‌ تجارت‌ بین المللی گونه های‌ جانوران‌ و گیاهان‌ وحشی در معرض‌ خطر انقراض‌ و نابودی‌ (CITES) متعهد هستند كه از قوانین این كنوانسیون كه برای حفاظت از گونه های كمیاب است تبعیت كنند.
صارمی فر افزود: جرایم شكار گونه هایی همچون بالابان، شاهین و طرلان از 200 میلیون ریال در سال گذشته به 600 میلیون ریال در سال جاری رسیده است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین گفت: شكارچیان غیرمجاز از روش دیگری برای شكار مرغابی سانان در آبگیرها و تالاب ها استفاده می كنند.
وی افزود: در دشت آزادگان، هویزه و شادگان شكارچیان غیرمجاز 'محمیه' یا دامگاه با استفاده از تورهای زیرآبی می سازند.
صارمی فر اظهار كرد: در ماه گذشته 16 'محمیه' جمع آوری و پنج متخلف در این زمینه دستگیر شده اند.
بر اساس این گزارش، مكانی كه برای زنده گیری پرندگان شكاری احداث می شود 'كوخه' و فردی كه در این مكان به قصد زنده گیری پرندگان شكاری می نشیند را 'كوخه نشین' می نامند.
این نوع شكار غیرمجاز در تعدادی از استان های كشور رواج دارد كه برای قاچاق گونه های كمیاب به ویژه شاهین به كشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می شود.
7151/6065/1352