سالانه هشت هزار نفر در ایران به سرطان سینه مبتلا می شوند

تهران- ایرنا- دبیر علمی هشتمین كنگره سراسری و نخستین كنگره بین المللی سرطان سینه با بیان اینكه سالانه هشت هزار نفر در ایران به سرطان سینه مبتلا می شوند، گفت: شیوع ابتلا به سرطان سینه در بین زنان ایرانی حدود 30 تا 35 نفر در 100 هزار نفر است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر فاطمه اصفهانی امروز دوشنبه در نشست خبری هشتمین كنگره سراسری و نخستین كنگره بین المللی سرطان سینه در جمع خبرنگاران اظهار كرد: میانگین سن ابتلا به سرطان سینه در ایران نسبت به كشورهای غربی یك دهه كمتر است، با این حال به طور كلی در كشورهای غربی تعداد مبتلایان به سرطان سینه بیشتر از كشورهای شرقی است.
اصفهانی با اشاره به اینكه آمار تعداد مبتلایان به سرطان سینه در كشورهای غربی دو برابر ایران است، گفت: در آمریكا سالانه 230 هزار مورد جدید سرطان شناسایی می شود كه از این میزان حدود یك سوم بیماران جان خود را از دست می دهند.
وی با تاكید بر اینكه سرطان سینه قابل درمان و كنترل است، افزود: اكنون در كشور دستاوردهای موفقیت آمیز و پیشرفت های علمی زیادی حاصل شده است كه با استفاده از آنها می توان این بیماری را با موفقیت هرچه بیشتر درمان كرد.
دبیر علمی هشتمین كنگره سراسری سرطان سینه و نخستین كنگره بین المللی سرطان سینه گفت: بیماری سرطان سینه شایع ترین سرطان در بین زنان است كه سبب تحمیل هزینه های زیاد مالی و روحی روانی بر خانواده ها و جامعه می شود.
وی با بیان اینكه سرطان سینه یك چهارم سرطان های شایع زنان را به خود اختصاص داده است، افزود: سرطان سینه قابل پیشگیری و درمان است و برای پیشگیری از این بیماری باید در زمینه ارتقای سطح آگاهی و دانش زنان بیش از گذشته تلاش شود.
اصفهانی با یادآوری اینكه سرطان سینه یك بیماری واحد تلقی نمی شود و برای درمان نیازمند همكاری تیم های مختلف تخصصی پزشكی است، ادامه داد: اكنون با توجه به پیشرفت های علمی و پزشكی به دست آمده، تمام روش های جراحی سینه كه در ترمیم و بازسازی فیزیك بیمار موثر است در كشور قابل انجام است.
دبیر علمی هشتمین سراسری و نخستین كنگره بین المللی سرطان سینه اظهار كرد: همچنین داروها و روش های جراحی جدید برای درمان این بیماران وجود دارد كه به موفقیت درمان بیش از گذشته كمك می كند.

** علل و عوامل ایجاد سرطان سینه
فوق تخصص خون و سرطان به علل بروز سرطان سینه اشاره كرد و افزود: ابتلا به سرطان سینه در زنانی كه افراد درجه یك خانواده آنان به سرطان سینه مبتلا شده اند، بیش از سایر افراد است بنابراین ژنتیك می تواند از عوامل ابتلا به این بیماری محسوب شود.
وی ادامه داد: همچنین عوامل زیادی از جمله بلوغ زودرس و یائسگی دیرهنگام و اولین زایمان در سنین بالا می تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.
اصفهانی اظهار كرد: مصرف خودسرانه داروهای هورمونی زنان برای پیشگیری از بروز یائسگی زودرس نیز از دیگر عوامل موثر در بروز این بیماری است.
فلوشیب هماتولوژی و پیوند مغز استخوان گفت: اضافه وزن، عدم تحرك و ورزش كافی، مصرف غذاهای چرب، مصرف فست فودها، استرس، شب كاری و سیگار از عوامل افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان سینه به شمار می روند.
وی توصیه كرد: افرادی كه دارای سابقه فامیلی هستند، بهتر است از سن 20 سالگی برای معاینات دوره ای به پزشك مراجعه كنند و از سن 35 سالگی ماموگرافی را آغاز كنند.
به گفته اصفهانی، ازدواج و زایمان به موقع و شیردهی زنان می تواند از بروز سرطان سینه جلوگیری كند.
وی به محورهای نخستین كنگره سراسری و هشتمین كنگره بین المللی سرطان سینه اشاره كرد و گفت: اپیدمیولوژی، تصویربرداری، جراحی های مداخله ای، انكولوژی، ژنتیك، كیفیت زندگی بیماران، حفظ باروری، اخلاق پزشكی و كاربردهای مهندسی پزشكی در سرطان از موضوعاتی است كه در این كنگره به بحث و بررسی گذاشته می شود.
هشتمین كنگره سراسری و نخستین كنگره بین المللی سرطان سینه جهاد دانشگاهی در روزهای ششم تا هشتم آبان ماه در سالن اجتماعات كتابخانه ملی برگزار می شود.
علمی **1354**1885**1834