۲۷ مهر ۱۳۹۴،‏ ۸:۴۴
کد خبر: 81804720
۰ نفر
افزون بر هشت درصد جمعیت  كشور سالمند هستند

یزد - ایرنا - رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی با بیان اینكه اكنون شش میلیون و 400 هزار سالمند بالای 60 سال داریم گفت: این رقم 8.3 درصد جمعیت كشور را شامل می شود.

به گزارش ایرنا فرید براتی سده یكشنبه شب در نشست شورای ساماندهی امور سالمندان استان یزد افزود: همچنین از مجموع افراد سالمند كشور 2.5 میلیون نفر زیرپوشش صندوق بازنشستگی ، یك میلیون و500 هزار نفر زیر پوشش كمیته امداد و 650 هزار نفر هم زیر پوشش بهزیستی هستند.
وی با بیان اینكه مابقی سالمندان از هیچ گونه بیمه ای برخوردار نیستند اظهار كرد: همچنین 7/8 درصد از جمعیت شهرها و 8/9 درصد از جمعیت ساكن روستاهای را سالمندان تشكیل می دهند.
وی تصریح كرد: استان گیلان با 11.5درصد جمعیت سالمندی پیرترین استان كشور است و استانهای مركزی، مازندران ، اذربایجان شرقی و خراسان جنوبی در رده های بعدی قرار دارد.
وی اظهار كرد: كمترین درصد جمعیت سالمندی مربوط به استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان ، بوشهر ، خوزستان وكهگیلویه و بویر احمد است.
براتی سده نرخ جمعیت سالمند استان یزد را 8.3 درصد بیان كرد و گفت: این استان در رتبه 13 كشور از نظر جمعیت سالمندی قرار دارد.
براتی سده با بیان اینكه سالمندی مشكل و چالش نیست افزود: كشور ما از سال 1400 به بعد آرام آرام وارد پیری جمعیت می شود برنامه ششم توسعه فرصتی استثنائی برای برنامه‌ریزی در حوزه سالمندان باشد.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی كشور با بیان اینكه اگر برای حوزه سالمندی برنامه ای نداشته باشیم در سالهای آتی با مشكل مواجه خواهیم شد افزود: در سال 1420، 14 درصد جمعیت كشور را زنان سالمند تشكیل می دهند.
وی چالش دیگر حوزه سالمندی كشور را افزایش تعداد زنان نسبت به مردان بیان كرد و گفت: در گذشته به ازای هر 100 زن سالمند، 109 مرد سالمند وجود داشت؛ این در حالی است كه این آمار اكنون برعكس شده است و به ازای هر یكصد زن سالمند ، 98 مرد سالمند وجود دارد.
رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی كشور اظهار كرد: پیش بینی می شود در سال آینده به ازای هر 100 زن 88 مرد سالمند خواهد بود.
وی با بیان اینكه زنانه شدن جمعیت سالمندی پیامدهای را بدنبال خواهد داشت گفت: جمعیت زنان سالمند تنها، چهار برابر مردان خواهد بود و متاسفانه روند تحویل زنان سالمند به موسسات و مراكز نگهداری سالمندان در سال های اخیر رشد یافته است.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان در ادامه به پدیده فاصله گیری فرزندان از والدین اشاره و اظهار كرد: این پدیده در ایران در حال ایجاد شكاف بین والدین و فرزندان است فرزندان بیشتر تمایل دارند كه والدین خود را به مراكز نگهداری بسپارند.
وی با اشاره وضعیت اقتصادی سالمندان تصریح كرد: متاسفانه براساس آمار 28 درصد سالمندان دارای سرپرست خانوار نیاز به حمایت بیشتری دارند.
وی همچنین به سهم هزینه بهداشت و درمان سالمندان اشاره كرد و گفت: در سال 1375 هزینه درمان یك سالمند 800 هزار تومان بود و این رقم به بیش از 9 میلیون تومان رسیده است.
وی هزینه یك سالمند مبتلا به آلزایمر در كشور را در مرحله نخست ماهانه 15 میلیون ریال و سالانه سه میلیون و 20 هزار تومان بیان كرد اضافه كرد: بیماری افراد سالمند زیانهای زیادی به خانواده و جامعه وارد می كند.
وی افزود: همچنین باید به این مهم توجه كنیم كه سالمندان آینده ما برخلاف سالمندان امروزی افرادی تحصیلكرده خواهند بود و به دلیل كوچك شدن خانواده ها و مشكلات اقتصادی آنان شاهد مشكلات جدیدی برای جامعه سالمندی خواهیم بود.
وی با اشاره به سند ملی راهبردی سالمندان گفت: برنامه عملیاتی و حمایت های همه جانبه از سالمندان برای فعالیت و توانمندسازی این قشر، در سند ملی سالمندان آماده است .
وی اظهار كرد: استان یزد با توجه به فرهنگ مردم این استان و باورهای دینی آنها در حوزه ساماندهی و رسیدگی به امور سالمندان نمونه است.
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد هم با اشاره به افزایش جمعیت سالمندی افزود:برای جلوگیری از آسیبها و تهدیدات این قشر نیاز به یك مدیریت هماهنگ است.
محمد علی طالبی با بیان اینكه همچنین این تهدیدات باید به یك فرصت تبدیل شود اظهار كرد: باید از تجربیات این قشر استفاده كرد.
وی اظهار كرد: همچنین بخش خصوصی نه فقط در حوزه نگهداری بلكه در زمینه حوزه سلامت باید مشاركت كند.
مدیر كل بهزیستی استان یزد هم گفت: 8.7 درصد جمعیت این استان معادل 90 هزار نفر را سالمندان تشكیل می دهند كه نسبت به آمار متوسط كشوری یك درصد بیشتر است.
جلیل عفتی توجه بیشتر به جایگاه و منزلت سالمندان در جامعه را خواستار شد و افزود: توجه به سالمندان در دین مبین اسلام، احادیث و روایات سفارش بسیار شده است.
وی تعداد مراكز شبانه روزی سالمندان ، مركز روزانه و مركز ویزیت در منزل استان را به ترتیب چهار، 10 و پنج مورد اعلام كرد.
كارشناسان معتقدند: بر اساس تقویم، سن 60 سالگی تحت عنوان سن ورود به سالمندی به شمار می آید.
این موضوع در كشورهای مختلف، متفاوت است و ممكن است در كشور آمریكا سن ورود به سالمندی 65 سال باشد اما در كشور ما 60 سال سن ورود به سالمندی به شمار می آید.
در سرشماری سال 85 كشور 3 / 7 درصد جمعیت ما یعنی پنج میلیون و یكصد هزار نفر سالمند بودند.
بر اساس سرشماری 90 - 85 آمار سالمندان به 2 / 8 درصد یا بیش از 6 میلیون سالمند رسید بنابراین در كشور براساس این داده ها ، حدود 6 میلیون جمعیت سالمند داریم.
كارشناسان معتقدند هر چند درصد سالمندی ما از كشورهای منطقه مثل تركیه كمتر است اما شیب صعود آنقدر زیاد است كه در سال 1430 به ازای هر چهار ایرانی یك سالمند خواهیم داشت.
2088/ 6197/ 6075