۲۶ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۵۹
کد خبر: 81804165
۰ نفر
درمان تنبلی چشم كودك باپویانمایی سه بعدی

تهران-ایرنا-محققان می گویند، تماشای انیمیشن های سه بعدی با استفاده از عینك سه بعدی، می تواند یك گزینه مناسب برای درمان تنبلی چشم در كودكان باشد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، از هر 100 كودك در آمریكا، 2 تا 3 نفر دچار تنبلی چشم هستند و این عارضه شایع ترین اختلال بینایی در كودكان محسوب می شود.
مطالعات محققان مركز پزشكی جنوب غربی تگزاس نشان می دهد كه تماشای انیمیشن های سه بعدی با استفاده از عینك سه بعدی، قادر به بهبود تنبلی چشم در كودكان است.
در این مطالعه از هشت كودك 4 تا 10 ساله خواسته شد كه با استفاده از عینك سه بعدی، به مدت دو هفته و در هر هفته سه انیمیشن سه بعدی مشاهده كنند. آزمایش های انجام شده پس از دو هفته نشان داد كه تنبلی چشم در این كودكان به طور قابل ملاحظه ای بهبود یافته است.
تنبلی چشم (Amblyopia) زمانی اتفاق می افتد كه چشم نمی تواند به وضوح روی یك نقطه خاص تمركز كند. معمولا در این حالت قدرت تمركز یك چشم به دلیل عواملی مانند نزدیك بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم و بر اثر شكل غیر طبیعی قرنیه، بیش از چشم دیگر است.
تنبلی چشم می تواند منجر به استرابیسم (لوچی چشم) شود كه در آن هر دو چشم در وضعیت غیر هم تراز قرار می گیرند.
یكی از رایج ترین روش های درمان تنبلی چشم، قرار دادن یك محافظ روی چشم قوی است كه سبب می شود كودكان از چشم ضعیف كمك بگیرند و اعصاب چشم تنبل تقویت شود.
مطالعات جدید نشان می دهد كه درمان تنبلی چشم با استفاده از تماشای تصاویر سه بعدی، موثرتر از قرار دادن محافظ روی چشم قوی است؛ البته این مطالعه برای تجویز در مورد كودكان مبتلا به تنبلی چشم نیازمند بررسی و تحقیق بیشتر است.
نتایج این تحقیقات در نشریه Pediatric Ophthalmology and Strabismus منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440