۲۵ مهر ۱۳۹۴،‏ ۸:۴۸
کد خبر: 81801868
۰ نفر
توانمندی و چالشهای صنعت سنگ محلات

خمین - ایرنا - شهرستان محلات به واسطه داشتن معادن و فراوری سنگ در ایران شناخته شده است و ذخیره سنگ‌های تزیینی آن به گونه‌ای است كه فرصتی برای توسعه تولید ملی در كشور به شمار می‌رود.

محلات و شهرنیم ور در جنوب استان مركزی قطب تولید سنگ نمای كشور محسوب می شوند به طوری كه سه درصد از تولید سنگ و 12 درصد از تولید سنگ تراورتن را در دنیا به خود اختصاص داده اند.
هم اكنون 25 درصد از ذخایر سنگ تراورتن در 100 معدن با ظرفیت 20 میلیون تن استخراج و پنج هزار نفر اشتغال در این استان وجود دارد.
سنگ تزئینی تراورتن محلات دارای شهرت جهانی است و 60 درصد سنگ ساختمانی تراورتن كشور از معدنهای این شهرستان تولید می شود و سالانه دو و نیم میلیون تن از این نوع سنگ دراین شهرستان استخراج می شود.
حدود 300 واحد صنعتی فراوری سنگ در كنار معدنهای محلات ویژگی منحصر به فرد این شهرستان است كه سنگ استخراجی را در همین شهرستان با نیروهای ماهر و متخصص فرآوری می كند .
25 كارگاه فرآوری به فناوری روز مجهز هستند و نخستین بار در خاورمیانه، تجهیزات تخصصی برش ستون سنگی و سامانه های پیشرفته ساخت شكل های متنوع در كارگاه های مجتمع سنگبری این شهرستان در سال جاری مستقر شده است .
این سامانه نوین قادر است از طریق عكس و تصویر ارسالی به دستگاه دیجیتال، برش را به صورت خودكار انجام دهد و ستون های سنگی با ابعاد و اشكال خواسته شده را بتراشد.
با وجود این توانمندی ها و ظرفیتهای منحصر به فرد، معادن و كارگاه فراوری سنگ با چالش هایی مواجه هستند كه مهمترین آنها ركود بازار داخلی و خارجی، كمبود نقدینگی، نداشتن امنیت شغلی، هزینه های بالای تولید و نبود كارگر بومی است .
دبیر كانون سنگ ایران دراین رابطه گفت: شهرك تخصصی سنگ در محلات احداث شده و این شهرستان به عنوان قطب سنگ در كشور و استان مركزی معرفی شده است.
حسین سروش افزود: با روند رو به ركود این بازار، فعالان این حوزه می بایست تلاش كنند تا با توسعه صادرات انواع سنگ، فعالیت اقتصادی خود را رونق ببخشند.
دبیر كانون سنگ ایران بیان كرد: در صورتی فرهنگ صادرات در بین صنعتگران شهرستان نهادینه و مورد حمایت جدی دولت قرار بگیرد، با توانمند سازی تجار ایرانی سهم یك درصد صادرات سنگ ایران در جهان به چهار تا پنج درصد افزایش می یابد.
سروش ادامه داد: دسترسی محدود به بانك های بین المللی برای انجام نقل و انتقالات پول از كشورهای دیگر به داخل كشور از معضلات حوزه سنگ است كه نیاز است كاستی ها در این بخش به صورت اصولی چاره اندیشی شود.
وی اظهاركرد: حوزه صنایع سنگ محلات در دوران تحریم به دلیل كاهش ساخت و ساز و افت صادرات با چالش های جدی مواجه بود و 35 درصد از كارگاه های فرآوری سنگ نما و تزئینی این شهرستان غیر فعال و بقیه كارگاه ها نیز با 50 درصد ظرفیت فعال بودند.
رییس انجمن صنفی سنگ محلات گفت: هر كارگاه سنگ محلات به طور میانگین 15 فرصت اشتغال فراهم كرده است و با رونق تولید و صادرات این اشتغال تا 20 نفر افزایش می یابد.
وی تشكیل شركت مادر تخصصی صادرات سنگ در محلات و تجهیز كارگاه های فرآوری سنگ به فناوری روز را از راهبردهای توسعه صادرات بیان كرد.
دبیر انجمن صنفی سنگبران محلات نیز گفت: 35 درصد از كارگاه های فرآوری سنگ نما و تزیینی این شهرستان غیر فعالند و بقیه نیز با 50 درصد ظرفیت كار می كنند.
غلامرضا میری علت این معضل را كاهش ساخت و ساز و افت صادرات بیان كرد و گفت: سنگ فرآوری شده در این شهرستان روی دست تولید كنندگان مانده است.
وی تعداد كارگاه های فرآوری سنگ این شهرستان را 300 واحد ذكر كرد و ادامه داد: اكنون هر كارگاه 20 تا 60 میلیارد ریال سنگ فرآوری شده بدون خریدار ذخیره دارد.
دبیر انجمن صنفی سنگبران محلات گفت: كارگاه هایی كه سنگ استخراجی از معادن این شهرستان را با هزینه های بالا فرآوری كردند اكنون به دلیل نداشتن مكان مناسب برای انبار و نگه داری محصول تولیدی خود غیر فعال شده اند.
وی افزود: این مشكلات باعث شده فرآوری سنگ در كارگاه های این شهرستان كاهش 65 درصدی را تجربه كند.
وی اظهار كرد: نبود امنیت سرمایه گذاری، نداشتن انگیزه، كاهش نقدیندگی،‌ تورم و افزایش مالیاتها از دیگر مشكلات تولید و فرآوری سنگ در این شهرستان است.
مسئول انجمن معدنكاران محلات نیز گفت: معدن كاران محلات با تجربه ودارای مهارت و تخصصندو با استفاده ازفناوری روز به استخراج سنگ مشغول هستند .
عزیر میرزایی افزود: برای اولین بار در كشور معادن محلات از فناوری سیم برش الماسه استفاده و آن را در كشور رواج دادند.
وی ادامه داد: به دلیل ركود بازار و عدم ثبات بازار جهانی 40 درصد از معادن محلات تعطیل و یا نیمه فعال است.
میرزایی افزود: هزینه های استخراج سنگ به دلیل قیمت بالای ماشین آلات و لوازم یدكی، دستمزد كارگر و حمل و نقل بالا است و در صورتی كه سنگ استخراجی خریدار نداشته باشد معدنكار به ناچار فعالیت را تعطیل و یا نمیه تعطیل می كند .
وی اظهارامیدواری كرد با برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ و صنایع وابسته و ورود تجار و سفرای خارجی به نمایشگاه بازار سنگ محلات رونق بگیرد.
عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ محلات و نیم ور اظهار داشت: با راه اندازی واحدهای فرآوری در حوزه سنگ، محصولات خوبی تولیدشده كه قابلیت رقابت با سنگ كشورهای دیگر را دارد، تولید كنندگان كمتر سراغ صادرات رفته اند.
علیرضا كربلایی افزود: صنعتگران می بایست بازاریابی كرده و محصول تولیدی خود را صادر كنند،اما به دلیل نبود فرهنگ صادراتی، در زمینه فتح بازارهای جهانی تلاشی نكرده و به بازارهای داخلی قناعت كرده اند.
وی اظهار كرد: شرایط پیش آمده بر سر راه تولید كه ناشی از تحریم های بین بانكی است باعث شده تولید كننده ها برای جابجایی و گردش پول و ارز و تبادل كالا با مشكل مواجه شوند و نتوانند به راحتی بحث صادرات را دنبال كنند.
وی با اشاره به توافق صورت گرفته بین ایران و كشورهای 5+1 و رفع تحریم ها گفت: امید است با برداشته شدن تحریم ها مشكلات صادرات به میزان بسیار بالایی حل می شود.
وی ادامه داد: یك كار آفرین با تلاشی كه در زمینه صادرات و فتح بازارهای جدید انجام می دهد دهها یا صدها شغل در كشور ایجاد می كند كه این امر به میزان بسیار بالایی در كم كردن بیكاری و معضلات مربوط به آن موثر است.
مدیر روابط عمومی هشتمین نمایشگاه سنگ وصنایع وابسته محلات نیز گفت: برگزاری این نمایشگاه بین المللی در محلات راهبردی برای توسعه تجارت سنگ است كه تاثیر به سزایی در رونق صادرات وبازاریابی دارد.
اكبر صفرزاده افزود: در هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معدن و ماشین آلات وابسته بیش از 350 شركت داخلی و خارجی و 96 معدن فعال كشور از 19 تا 22 مهر ماه سال جاری حضور داشتند.
با توجه به اینكه صادرات و حضور در بازارهای جهانی از راهكارهای مهم رونق تولید است، پیش بینی می شود با به بار نشستن برجام و نیز فعالیتهای بازاریابی و نمایشگاهی، صنعت سنگ محلات نیز رونق بگیرد.
شهرستان محلات در جنوب استان مركزی در فاصله 105 كیلومتری اراك واقع است.ك/4
7277/6199/6012