۲۴ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۵۳
کد خبر: 81801165
۰ نفر
ابداع پوست ديجيتالي داراي حس لامسه

تهران- ايرنا- محققان حسگر انعطاف پذيري ابداع كردند كه حس لامسه دارد و مانند پوست انسان پالس هاي الكتريكي توليد مي كند.

به گزارش گروه علمي ايرنا از پايگاه اينترنتي بي.بي.سي، به گفته محققان دانشگاه استندفورد كه موفق به ابداع اين پوست ديجيتالي شده اند، حركت پالس هاي الكتريكي كه بر اثر فشار بر اين پوست توليد مي شوند، با افزايش فشار سريعتر مي شود.
محققان همچنين موفق شدند با استفاده از پالس هاي توليدي از اين پوست، بخشي از مغز موش را به فعاليت وادارند.
به گفته محققان، اين سامانه جديد نسبت به ساير طرح هاي پوست مصنوعي، مدل قابل اعتمادتري از حس لامسه دارد كه آن را به گزينه اميدواركننده اي براي ساخت اندام هاي مصنوعي تبديل مي كند.
مزيت اصلي اين حسگر پايه پلاستيكي است كه الگويي از پالس ها را توليد و سيستم عصبي را حس دار مي كند.
پيش از اين نيز محققان از مواد پلاستيكي حسگرهاي حساس به لمس توليد كرده بودند اما سيگنال الكتريكي كه از اين حسگرها خارج مي شد، در فرمتي نبود كه مغز بتواند آن را تعبير كند و در واقع با وجود اينكه نتيجه آزمايش ساير طرح ها بر روي بيماران قابل توجه بود اما آنها براي ترجمه اطلاعات ناشي از لمس، به يك پردازشگر يا رايانه نياز داشتند.
اين درحالي است كه پروفسور بائو، مهندس شيمي در دانشگاه استندفورد مي گويد كه حسگر ابداعي آنها با يك مدار ساده الكترونيكي همراه است كه پالس هاي الكتريكي توليد و مي تواند با مغز ارتباط برقرار كنند.
محققان ابداع اين پوست را اولين گام در راستاي استفاده از مواد پلاستيكي براي ساخت پوست مصنوعي در اندام هاي مصنوعي عنوان مي كنند.
اين ابداع در نشريه Science منتشر شده است.
علمي(6)**2038**1834

سرخط اخبار علم و آموزش