۲۳ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۴۱
کد خبر: 81800603
۰ نفر
خانه باغ تاریخی اتحادیه جان دوباره گرفت

تهران-ایرنا- خانه - باغ تاریخی اتحادیه معروف به عمارت دایی جان ناپلئون توسط سازمان زیباسازی شهر تهران برای كاربری فرهنگی و هنری به طور كامل تملك و جانی دوباره به این عمارت بخشیده شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا خانه - باغ اتحادیه یكی از باقیمانده های باغ بزرگ لاله زار در محدوده منطقه 12 شهر تهران است؛ این خانه تاریخی، خانه میرزا علی اصغرخان اتابك (امین السلطان) صدراعظم سه پادشاه قاجار ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه بود.
پس از فوت وی در سال 1295 شمسی حاج رحیم اتحادیه این بنا را از وارثان امین‌السلطان خرید و با تفكیك آن به 30 سهم، آن را میان فرزندان خود تقسیم كرد.
این خانه در دهه 50 لوكیشن سریال معروف «دایی جان ناپلئون» ساخته ناصر تقوایی بود و به همین نام نیز معروف شد.
خانه -باغ اتحادیه 12 تیرماه 1384 به شماره 12057 در فهرست آثار ملی كشور ثبت شد اما متاسفانه در اثر عدم رسیدگی سازمان میراث فرهنگی به این اثر تاریخی، مالكان خانه اتحادیه خواستار خروج این اثر از ثبت ملی شدند و 24 اسفندماه 1388 خانه-باغ اتحادیه به حكم دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شد.
پس از خارج شدن بنای تاریخی اتحادیه از فهرست آثار ملی، این خانه-باغ رو به زوال رفت و پیچیدگی های حقوقی و وراثی باعث شد تا هیچ اقدامی برای احیای آن انجام نشود.
سجاد عسگری دبیر كمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران درباره احیای این خانه به خبرنگار ایرنا گفت: سال 92، همزمان با هفته تهران اعضای شورای شهر تهران؛ مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران، رحمت الله حافظی رئیس كمیسیون سلامت، خدمات و محیط زیست شورای شهر تهران، تورج فرهادی قائم مقام سابق شهرداری منطقه 12، فرهاد نظری مدیركل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی كشور، وراث خاندان اتحادیه، نمایندگان سازمان های مردم نهاد و صاحب نظران و رسانه ها از خانه باغ اتحادیه بازدید و نهال احیای این خانه تاریخی كاشته شد.
عسگری افزود:در این برنامه مرتضی طلایی قول داد تا مصوبه تملك خانه اتحادیه توسط شهرداری تهران را در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب برساند.
وی بیان كرد: پس از گذشت حدود دو سال از قول طلایی برای خانه اتحادیه و مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در دوم مهر ماه 93 مبنی بر تملك این بنا، عمارت تاریخی اتحادیه به تملك سازمان زیباسازی شهر تهران در آمد.
عیسی علیزاده رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران نیز در این باره می گوید: خانه-باغ اتحادیه با توجه به مصوبه مورخ دوم مهرماه سال 93 شورای اسلامی شهر تهران و به منظور بهره برداری به عنوان مركز فرهنگی، هنری خریداری شد.
وی با اشاره به روند تملك این خانه افزود: سازمان زیباسازی با خاندان اتحادیه وارد مذاكره شد اما به علت تعدد وراث، عدم حضور برخی از مالكین و اختلاف بین سهام داران خانه اتحادیه، كار تملك زمان بر شد.
وی اظهار كرد: با همكاری مراجع قضایی در هفته جاری با حضور نماینده دادستانی، دادسرای ناحیه هفت، وراث اتحادیه و شهرداری تهران، ملك به سازمان زیباسازی شهر تهران تحویل داده شد.
علیزاده گفت: برای جلوگیری از تخریب و تعرض به بنا نگهبان های ویژه ای در مبادی ورودی خانه اتحادیه مستقر شده و نورپردازی برای كل محوطه و قسمت های بی دفاع انجام و دوربین مدار بسته نیز در این بنا نصب شد.
رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران افزود: طبق اسناد موجود مساحت خانه هشت هزار و 750 مترمربع است كه توسط سازمان زیباسازی شهر تهران تملك شد و قسمت های تخریب شده در سال 1393 نیز قابل مرمت، احیاء و بهره برداری است.
وی یادآور شد: با همكاری اداره كل میراث فرهنگی استان تهران كار مرمت و احیاء و برداشت های میدانی این قسمت به زودی آغاز می شود.
وی همچنین از مرمت بناهایی همچون عمارت ارباب هرمز، باغ موزه نگارستان، موزه استاد علی اكبر صنعتی، بهسازی جداره خیابان ارزشمند ناصرخسرو و مرمت سایت دارالفنون در آینده نزدیك توسط این سازمان خبر داد.
تهرام/7245//7244

سرخط اخبار فرهنگ