80 موقوفه جديد در آذربايجان غربي شناسايي و ثبت شد

مهاباد - ايرنا - مديركل اوقاف و امور خيريه آذربايجان غربي گفت: امسال 80 موقوفه جديد در شهرستان هاي مختلف استان شناسايي شده و به ثبت رسيده است.

حجت الاسلام ناصر جوانبخت در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: اين موقوفات با نيت رسيدگي و سرپرستي ايتام، خيرات و مبرات و عزاداري حضرت اباعبدالله الحسين (ع) وقف شده اند.
وي اضافه كرد: بيش از 70 درصد از نيات واقفان در آذربايجان غربي وقف برگزاري مراسم و آيين هاي عزاداري امام حسين (ع) است و ادارات اوقاف شهرستان هاي مختلف استان نيز در اين راستا اصل امانتداري را رعايت مي كنند.
وي اظهار كرد: همچنين از محل اين موقوفات براي رسيدگي به دانش آموزان و دانشجويان بي بضاعت و نيازمند و زوج هايي كه تمكن مالي ندارند، هزينه خواهد شد.
حجت الاسلام جوانبخت گفت: امسال از محل درآمدهاي اوقاف و بر اساس نيت واقفان، هزينه تحصيل 132 دانش آموز در شهرهاي مختلف استان تامين شده است.
وي افزود: هم اكنون بيش از پنج هزار و 700 موقوفه و 33 هزار و 700 رقبه در استان آذربايجان غربي وجود دارد كه درآمد تمامي موقوفات انتفاعي بر اساس نيات واقفان هزينه مي شود.
مديركل اوقاف و امور خيريه آذربايجان غربي براي شركت در آيين توديع و معارفه رييس اداره اوقاف و امور خيريه تكاب به اين شهرستان سفر كرده بود، كه در اين آيين رحمان امامي به عنوان رييس جديد اداره اوقاف تكاب معرفي شد و از خدمات يونس محبوبي رييس قبلي اين اداره تقدير به عمل آمد.
چهار دانگ اراضي منطقه تكاب در سال 1227 شمسي از طريق متولي وقف جزو موقوفات به ثبت رسيده و هم اكنون براي 997 پلاك فرعي سند به نام موقوفات تكاب ثبت و صادر شده است.
تكاب با 10 هزار رقبه و چهار دانگ وقفي اراضي رتبه نخست موقوفات در آذربايجان غربي را به خود اختصاص داده است.
شهرستان تكاب با 78 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي و در فاصله 309 كيلومتري از مركز استان واقع شده است.
3020/2093