۲۳ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱:۰۸
کد خبر: 81799855
۰ نفر
وسعت جنگل هاي شمال به 1.9 ميليون هكتار كاهش يافته است

كاشان- ايرنا- مديركل آموزش و مشاركت مردمي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: وسعت رويشگاه هاي جنگلي استان هاي گلستان، گيلان و مازندران در نيم قرن گذشته از حدود 3.6 به 1.9 ميليون هكتار كاهش يافته است.

به گزارش ايرنا، محمد درويش چهارشنبه شب در همايش آب، پسماند و بهداشت محيط در كانون جوانه هاي كاشان اظهار داشت: 800 هكتار از جنگل هاي باقي مانده نيز مخروبه است.
وي از هيركاني به عنوان ديرينه ترين رويشگاه گياه نه تنها در ايران بلكه در جهان نام برد و افزود: بسياري از اكولوژيست ها و گياه شناسان جهان آرزوي داشتن چنين اكولوژي را دارند، اما ما نه تنها قدر آن را نمي دانيم بلكه آن را به زباله دان تبديل كرده ايم.
وي خاطرنشان كرد: خليج فارس هم اكنون به آلوده ترين آبگير كره زمين تبديل شده است.
درويش ادامه داد: حرمت خليج فارس را نبايد فقط در حفظ پسوند آن بدانيم، بلكه بايد بكوشيم تا از آلودگي آب خليج فارس نيز جلوگيري شود.
وي با بيان اينكه ايران با بحران شديد آب روبرو است، تصريح كرد: ضايعات بخش كشاورزي ايران شش برابر استاندارد جهاني است، به اين معنا كه حدود 27 ميليارد مترمكعب آب سالانه در اين بخش مصرف مي شود اما به علت بسته بندي هاي نامناسب، توليدات غذايي آن در عمل بدست مصرف كننده واقعي نمي رسد.
بگفته وي عمق آب تالاب بندر انزلي نيز خيلي كاهش يافته و در بيشتر جاهاي آن نمي توان قايقراني كرد و زباله ها تمام وجود آن را فرا گرفته است.
مديركل آموزش و مشاركت مردمي سازمان حفاظت محيط زيست اظهار داشت: ميزان نشست زمين در پايتخت هم به علت برداشت بي رويه آب به 90 برابر شرايط بحراني رسيده است.
وي همچنين وجود فيلتر و ضايعات سيگار در ايران را فوق العاده خطرناك و چهره اي غم انگيز براي طبيعت دانست و گفت: سالانه يك تا دو ميليارد مترمكعب آب ناشي از تزريق آرسنيك موجود در سيگار نمي توان از آن بهره برداري كرد.
درويش افزود: اين مهم يعني اينكه دو برابر كلان شهري به وسعت تهران كه حدود 30 ميليون نفر از آب شرب آن استفاده مي كنند به علت ضايعات سيگار رها شده است.
مدير كل آموزش و مشاركت مردمي سازمان حفاظت محيط زيست يادآور شد: در كدام مقطع تاريخي سراغ داريم كه همزمان همه تالاب هاي مركزي از بين رفته باشد؟ افت سطح آب هاي زيرزميني به بيش از دو متر رسيده باشد و 90 درصد از اندوخته هاي جانوري را نيز از دست داده باشيم؟
وي همچنين تصريح كرد: در كدام دوره از تاريخ سراغ داريم كه بطور همزمان شمار جانوران اعم از بز، كل، آهو، جبير، قوچ، ميش و گوزن به كمتر از 110 هزار راس رسيده و 18 ميليون راس بلوط در زاگرس خشك شده باشد؟
وي يادآور شد: ما آخرين نسلي هستيم كه مي توانيم ايران را از اين وضعيت بحراني نجات دهيم و اگر اين كار را انجام ندهيم در برابر نسل آينده شرمنده خواهيم شد.
وي همچنين گفت: ما بايد براي حفظ محيط زيست بنحوي عمل كنيم كه پاسخگوي نسل آينده باشيم.
اين همايش به همت جمعيت كوير سبز كاشان از سازمان هاي مردم نهاد اين شهرستان برگزار شد.
6136/6021/1547

سرخط اخبار جامعه