۲۲ مهر ۱۳۹۴،‏ ۲۳:۳۳
کد خبر: 81799821
۰ نفر
پرچم عزای حسینی در دزفول افراشته شد

دزفول - ایرنا - با افراشتن پرچم عزای امام حسین (ع) در آستان حضرت سبزقبا (ع) آیین های عزاداری ماه محرم از چهارشنبه شب در دزفول آغاز شد.

به گزارش ایرنا عاشقان و دل سوختگان حسینی در دزفول در نخستین شب از ماه محرم با اجتماع در بقعه علی مالك پس از قرائت زیارت عاشورا به سوگواری و مرثیه سرایی پرداخته و سپس پرچم عزای حسینی توسط پیر غلامان در جایگاه مخصوص قرار گرفت.
در این آیین و در اقدامی نمادین از سوی هیات لبیك گویان حسینی شهرستان دزفول پرچم عزای امام حسین (ع) از محل بقعه علی مالك تا آستان سبزقبا (ع) حمل شد.
اقشار مختلف مردم دزفول در این آیین با نوحه خوانی و مرثیه سرایی پرچم متبرك به نام مبارك امام حسین (ع) را از بقعه علی مالك تا آستان سبزقبا (ع) حمل و در آنجا به اهتزار در آوردند.
با افراشتن این پرچم آیین های عزاداری و سوگواری آقا ابا عبدالله الحسین (ع) از امشب در تكایا ، مساجد و حسینیه های دزفول آغاز شد.
مردم دزفول از مدتی پیش با سیاهپوش كردن خیابانها ، مساجد و حسینیه ها و نیز برپایی تكایا و خمیه ها خود را برای عزاداری ماه محرم آماده كرده اند.
برپایی مجالس روضه خوانی در مساجد ، حسینیه ها و منازل و نیز حركت دسته جات عزادار در سطح شهر از شب اول ماه محرم تا پایان روز عاشورا از جمله آیین های سنتی عزاداری مردم دزفول می باشد.
دزفول دارای 502 هیات عزادار است كه بیش از نیمی از این هیات ها از سوی اداره تبلیغات اسلامی دزفول به ثبت رسیده است.
در شوش نیز در نخستین شب از ماه محرم پرچم عزای امام حسین (ع) بر فراز گنبد حضرت دانیال نبی (ع) برافراشته شد.
مردم شوش طبق سنتی دیرین از نخستین شب ماه محرم با پوشیدن لباس سیاه با حضور در آستان مقدس حضرت دانیال نبی(ع) ، دعبل خزاعی و عبدالله بن علی (ع) در سوگ شهادت امام حسین (ع) عزاداری می كنند.
برگزاری مجالس روضه خوانی، تعزیه، راه اندازی دسته های سینه زنی و زنجیرزنی از جمله آیین های مذهبی مردم شوش در ماه محرم است.
ماه محرم یادآور رشادت های سومین پیشوای شیعیان، اباعبدالله الحسین(ع) و 72 تن از یاران باوفایش است، هنگامه ای كه نوای یاحسین(ع) گوش جان ها را نوازش می كند و دل ها راهی دشت نینوا می شوند.
6068

سرخط اخبار استان‌ها