ارگ گوگد گلپایگان بنای خشتی  كم نظیر در اصفهان كهن

گلپایگان، اصفهان- ایرنا -ارگ گوگد بنای بزرگ خشت و گلی از جاذبه های تاریخی دیدنی زیبا و منحصر به فرد شهرستان گلپایگان در استان اصفهان است.

به گزارش ایرنا، این بنا كه به عنوان دومین بنای خشتی و گلی از نظر وسعت و یكپارچگی بنا ایران از آن یاد شده به شكل مربع و به وسعت شش هزار و 400 متر مربع ساخته شده و دارای چهار برج قرینه زیبا هركدام به ارتفاع 12 متر است.
زمان ساخت این ارگ به حدود چهار قرن پیش نسبت داده می شود و تنها سند مكتوبی كه ازاین بنا موجود است متعلق به حدود 140 سال پیش بوده و نشان می دهد نصف بنای ارگ ازسوی شخصی بنام علیخان به عنوان مهریه به همسرش واگذار شده است.
وجود طبقات پایین و بالا در ساختمان ارگ گوگد، بیانگر نظام طبقاتی در اجتماع آن روزگار است.
استر و استربانان در طبقه پایین و در مجاورت هم و بازرگانان و افراد شاخص در طبقات بالا ساكن بودند و به همین دلیل در زمان صلح به عنوان كاروانسرا و در زمان جنگ و یا حمله اشرار بعنوان دژ نظامی مورد استفاده قرار می گرفت.
سوراخ هایی روی دیوارهای مرتفع وجود دارد كه از آن به عنوان سیستم امنیتی هشدار دهنده استفاده می شده، كبوترها را شبها در این سوراخ ها اسكان می دادند كه درصورت ورود مهاجمین آنها با بیقراری و سروصدا اهالی ارگ را مطلع كنند.
در شمال این ارگ قسمتی به عنوان شاه نشین وجود دارد كه اكنون به عنوان سـوئیت ویـژه مـورد استفاده مسافران قرار می گیرد
دراین مكان حوض آبی وجود دارد كه در گذشته هنگامی كه مهاجمان درب ورودی را آتش می زدند، محافظین با تخلیه آب حوض، آتش را خاموش می كردند.
بر روی در ورودی ارگ دو دركـوب وجـود دارد كه دركوب بـزرگتر را مردها و دركوب كوچكتر را زنها به صدا درمی آوردند
چاهی هم در ضلع جنوب شرقی ارگ وجود دارد كه نشان می دهد برای روزهای مقاومت و محاصره فكر آب برای ساكنین این ارگ شده است.
ارگ تاریخی گوگد در سال 1378 با نظارت اداره میراث فرهنگی بازسازی شد و اكنون با دارا بودن 20 اتاق و سوئیت های زیبا در دو طبقه، رستوران، چایخانه سنتی و تالار پذیرایی و جاذبه های متنوع گردشگری به عنوان مكانی منحصر به فرد برای بازدید و استراحتگاه گردشگران شهرستان گلپایگان مورد استفاده قرار می گیرد.
ارگ تاریخی گوگد در پنج كیلومتری شهر گلپایگان و در مسیر جاده معروف ابریشم كه جاده اصلی تجاری دوران قدیم بوده قراردارد و در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
مدیر عامل ارگ گوگد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در شش ماه نخست امسال بیش از 50هزار گردشگر ایرانی و خارجی از این ارگ تاریخی در شهرستان گلپایگان دیدن كردند.
نوشین عصار با اشاره به اینكه حفظ و نگهداری بنای سترگ خشت و گلی ارگ با وِیژگی خاص هزینه بر بوده و همه ساله نیاز به مراقبت مسمتر دارد گفت: در شش ماهه امسال 650 میلیون ریال صرف مرمت، نگهداری و مبارزه با موریانه در این مجموعه شد.
وی اظهار كرد: همچنین در راستای آموزش كاركنان و افزایش سطح كیفی اتاقهای سنتی ارگ برای رفاه مسافران و گردشگران برای تعویض تلویزیون ها، تخت خواب ها، نصب كولر گازی و مبلمان داخلی اتاقها در یك سال گذشته افزون بر 850 میلیون ریال هزینه شده است.
شهرستان گلپایگان با بیش از 200 اثر تاریخی و گردشگری و سه شهر گلپایگان، گوگد و گلشهر در 180 كیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد.
ت/7138/ 6022