۲۱ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۳۳
کد خبر: 81797739
۰ نفر
كوفی عنان، گزینه جدیدی برای ریاست فیفا

تهران- ایرنا- رسانه های اسپانیایی كوفی عنان دبیركل سابق سازمان ملل متحد را به عنوان یكی از گزینه های جانشینی سپ بلاتر در كرسی ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) مطرح كردند.

به گزارش ایرنا از منابع خبری اسپانیا، در اواخر ماه مه (خرداد) سال جاری، سپ بلاتر رئیس كنونی فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) برای پنجمین بار به ریاست این نهاد منصوب شد، ولی در بحبوحه صدور كیفرخواست دادستانی آمریكا علیه شماری ازمقامات ارشد فوتبال و بازداشت 9 مقام فیفا كه باعث بحران در نهاد حاكم بر فوتبال جهان شد، بلاتر چهار روز بعد از انتخابات اعلام كرد كه از سمت خود كنار می رود.
در همین حال دادستانی سوئیس پرونده ای را در مورد سوء مدیریت بلاتر در فیفا گشود و در پی تحقیقات این نهاد، پنجشنبه گذشته، كمیته اخلاقی فیفا بلاتر و پلاتینی رئیس یوفا را به مدت 90 روز از هرگونه فعالیت مربوط به فوتبال محروم كرد. علت این محرومیت پرداخت مبلغ دو میلیون دلار از طرف بلاتر به پلاتینی در سال 2011 بابت كاری كه حدود 9 سال قبل از آن انجام شده است، اعلام گردید.
پلاتینی گزینه اصلی جانشینی بلاتر در فیفا محسوب می شد. زیكو بازیكن سابق برزیل، الحسین شاهزده اردنی و نایب رییس سابق فیفا جزو نامزدهای این سمت محسوب می شوند.
توماس باخ رییس كمیته بین المللی المپیك اخیرا اظهار داشت فردی در سطح جهانی و خارج از فیفا مسئولیت این نهاد را به عهده بگیرد.
اظهارات باخ بار دیگر كوفی عنان را به عنوان گزینه جانشینی بلاتر مطرح كرد. كوفی عنان در سال 1997 جانشین پطروس غالی غنایی شد و به عنوان هفتمین دبیركل سازمان ملل متحد منصوب شد، ولی هیچوقت احتمال ریاست نهادی مانند فیفا را نمی داد.
در ماه ژوئیه ، سخنگوی عنان در واكنش به اخبار منتشره مبنی بر احتمال ریاست وی به سمت فدراسیون بین المللی فوتبال گفت:‌ همگی از اخبار و صحبت های منتشر شده مطلع هستیم. ولی واقعیت این است كه هنوز هیچ پیشنهادی به او نشده است. ما نمی خواهیم كه این موضوع را بسط و گسترش دهیم.
این موضوع تا وقتی كه توماس باخ رئیس كمیته بین المللی المپیك موضوع انتخاب فردی در سطح جهانی برای ریاست فیفا را مطرح نكرده بود، بسته مانده بود.
روزنامه اسپانیایی آ اس امروز سه شنبه از عنان به عنوان یكی از نامزدهای ریاست فیفا در سطح جهانی نام برد.
قرار است 28 مهر (20 اكتبر)، اعضای كمیته اجرایی فیفا در نشستی فوری در زوریخ سوئیس گردهم بیایند تا در خصوص بحران اخیر فدراسیون جهانی فوتبال به بحث و گفت‌ و‌گو و البته چاره‌اندیشی برای حل آن بپردازند.
گفته می‌شود احتمال به تعویق افتادن تاریخ انتخابات فیفا كه قرار است در تاریخ 26 فوریه 2016 (7 اسفند 94) برگزار شود، وجود دارد.
ورزشی**1210

سرخط اخبار ورزش