213 هزار نابينا زير پوشش سازمان بهزيستي قرار دارند

كاشان- ايرنا- معاون دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي گفت: از 500 هزار نابينا در كشور 213 هزار نفر زير پوشش اين سازمان قرار دارند.

به گزارش ايرنا، رضا غلامي روز سه شنبه در همايش جامعه بينا شهروند نابينا در دانشگاه كاشان اظهار داشت: سازمان بهزيستي در ارتباط با جامعه نابينايان فعاليت هاي متنوعي را انجام مي دهد.
وي افزود: در حوزه پيشگيري از معلوليت ها، طرح غربالگري بينايي سنجي در سال 92 انجام شد كه طي آن دو ميليون كودك نابينا و كم بينا شناسايي شدند كه از اين تعداد نيز بيش از 84 هزار كودك كم بينا و 15 هزار كودك دچار تنبلي چشم بودند.
غلامي تاكيد كرد: درحال حاضر 11 مركز خانواده و كودك كم بينا براي ارايه خدمات به جامعه هدف در كشور فعاليت دارند.
وي از تاسيس كلينيك نئويژن ارايه خدمات به نابينايان در هفته جهاني معلولان در سال جاري خبر داد و گفت: اين كلينيك 12 آذرماه امسال در مركز نابينايان خزانه تهران راه اندازي مي شود.
غلامي با اشاره به انعقاد تفاهم نامه سازمان بهزيستي و سازمان آموزش و پرورش استثنايي و انجام فعاليت هاي مشترك در راستاي ارايه خدمات به جامعه نابينايان گفت: درحال حاضر چهار هزار و 950 دانشجوي نابينا در مقاطع مختلف تحصيلي زير پوشش سازمان بهزيستي هستند كه شهريه آنها در مراكز غيردولتي پرداخت مي شود.
وي به وجود 46 كلينيك نابينايي دولتي در كشور اشاره كرد و افزود: كارشناسان بينايي سنجي در اين كلينيك ها به ارايه خدمات به نابينايان مي پردازند.
غلامي به ارايه قانون جامع 60 ماده اي حمايت از معلولان در مجلس شوراي اسلامي اشاره كرد و گفت: بخشي از اين قانون در قالب طرح به مجلس ارايه شده كه اميدواريم با همكاري سازمان بهزيستي و انجمن هاي مرتبط، اين قانون در صحن علني مجلس تصويب شود.
همايش جامعه بينا شهروند نابينا به همت انجمن نابينايان و كم بينايان كاشان از 20 شهر و استان كشور به مدت دو روز در دانشگاه كاشان برگزار مي شود.
3009/6021/1772