یك سوم ایرانی ها  از بی خوابی رنج می برند

تهران- ایرنا- دبیر علمی سی و دومین همایش سالیانه انجمن علمی روان پزشكان ایران گفت: یك سوم مردم ایران از بی خوابی به عنوان شایع ترین اختلال خواب رنج می برند.

دكتر میرفرهاد قلعه بندی روز سه شنبه در حاشیه كنگره انجمن روان پزشكان ایران، در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار كرد: یكی از مهمترین مباحث مطرح شده در حوزه سلامت جسم و روان انسان ها، خواب نرمال و طبیعی است چراكه بروز اختلال در روند آن، می تواند سلامت انسان ها را مورد تهدید قرار دهد.
وی با بیان اینكه اختلالات خواب بسیار متنوع هستند، افزود: گروهی از این اختلالات مربوط به مشكلات و بیماری های بیولوژیكی است و گروهی دیگر مانند بی خوابی مربوط به حیطه تخصصی روان پزشكی است.
قلعه بندی اظهار كرد: میزان بی خوابی با بالا رفتن سن افزایش می یابد و در افراد بالای 65 سال این میزان از درصد بالاتری برخوردار است اما به طور كلی اختلالات خواب در همه سنین حتی در سنین كودكی نیز مانند بزرگسالی وجود دارد.
وی در مورد اختلالات خواب در كودكان توضیح داد: هر بیماری و اختلالی كه در بزرگسالان بروز می یابد، در كودكان نیز ممكن است مشاهده شود؛ مشكلات بیولوژیكی مانند بیماری های تنفسی و مشكلات روان شناختی مانند اضطراب، ترس های هنگام خواب، افسردگی، وسواس، ترس و اضطراب ناشی از جداشدن از خانه و خانواده و رفتن به مدرسه
می تواند منجر به مشكل بی خوابی شود.
قلعه بندی افزود: كودكانی كه خواب خوب، كامل و راحتی نداشته باشند، روز خوبی نیز نخواهند داشت، در سر كلاس خواب آلوده هستند و ذهن باطراوتی برای یادگیری نخواهند داشت همین مساله در روند یادگیری آنها تاثیر منفی می گذارد.
وی ادامه داد: همچنین به دلیل اینكه خانواده های ایرانی به آموزش كودكان خود بسیار اهمیت می دهند، اختلال خواب و تاثیر آن در یادگیری و آموزش كودكان مساله بسیار تلقی می شود و نگرانی های زیادی برای خانواده ها به وجود می آورد و لازم است والدین در راستای رفع این مشكل پیش از حاد شدن آن با مراجعه به پزشكان مربوطه اقدام كنند.
قلعه بندی، افزایش سن، بیكاری، بیماری های جسمی و روحی روانی، اعتیاد به مصرف زیاد موادغذایی كافئین دار مانند قهوه، استرس های هیجانی، اضطراب، افسردگی و مشكلات خانوادگی مانند طلاق (برای والدین و كودكان طلاق) را از دیگر دلایل بی خوابی برشمرد.
دبیر علمی همایش انجمن روان پزشكان ایران گفت: اختلال خواب در سلامت عمومی جامعه بسیار تاثیرگذار است و می تواند در بهداشت عمومی و سلامت روان جامعه تاثیر منفی بگذارد.
قلعه بندی اظهار كرد: با این حال در بسیاری از جوامع مانند جامعه ایرانی به اهمیت توجه به رفع اختلالات خواب به عنوان زیربنای سلامت جسم و روح، اهتمام چندانی نمی شود.
دبیر علمی سی و دومین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشكان ایران گفت: به دلیل اهمیت موضوع خواب و اختلالات آن و نیز جایگاه روانپزشكی در تشخیص و درمان مشكلات خواب، انجمن روان پزشكان ایران، امسال اختلالات خواب را به عنوان موضوع اصلی همایش سالانه خود انتخاب كرده است.
به گفته قلعه بندی در این همایش پروفسور 'نورمن سارتوریس' رییس سابق سازمان جهانی بهداشت و انجمن جهانی روان پزشكان همراه چند میهمان خارجی نیز حضور خواهند داشت.
سی و دومین همایش سالانه انجمن روان پزشكان ایران كه امروز 21 مهرماه در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد تهران آغاز شد، تا 24 مهرماه ادامه دارد.
علمی(4)1834**1440