۲۱ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۳۰
کد خبر: 81797619
۰ نفر
ارمنستان موظف به رفع آلودگی رودخانه ارس شد

تبریز - ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: بدنبال مذاكره با مقامات ارمنستان در خصوص رفع مشكل آلودگی رودخانه ارس به عنوان چالش مهم زیست محیطی، این كشور با قبول مسئولیت این آلودگی ها موظف به راه اندازی سیستم بازچرخانی با ایجاد سد های باطله تا سال 2017 میلادی شد.

حمید قاسمی روز سه شنبه در حاشیه همایش مدیران، مسئولان و رابطان محیط زیست كشور در تبریز به خبرنگار ایرنا اظهار كرد: رودخانه ارس به دلیل ورود پساب های صنعتی از سمت جمهوری ارمنستان به شدت با مشكلات زیست محیطی و بهداشتی مواجه شده كه پس از مدت ها مذاكره با طرف ارمنستانی بالاخره با قبول ایجاد آلودگی مكلف به رفع این معضل زیست محیطی شد.
وی، ورود پساب های صنعتی ازسوی ارمنستان به بستر رودخانه ارس را تهدید جدی برای محیط زیست و سلامت مردم منطقه عنوان كرد و افزود: اگر این آلودگی ها متوقف نشود، بدون تردید در آینده نزدیك خطرات جدی متوجه محیط زیست و سلامت بخش كشاورزی، دامی و انسانی خواهد بود.
سدهای باطله مكانی هایی است كه برای جمع آوری و نگهداری پساب ها و مواد باطله كارخانه های فرآوری بخصوص واحد های فرآوری مواد معدنی ایجاد می شود.
مدیركل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی اضافه كرد: خشكیدن دریاچه ارومیه، عدم تامین سوخت برای نیروگاه های استان، آلودگی هوای كلانشهر تبریز و تخریب اراضی ملی از چالش های مهم محیط زیست است.
وی از جمله اهداف و خط مشی محیط زیست استان را دفع اصولی پسماندهای شهری و ساماندهی پسماندهای روستایی، كاهش آلودگی هوای كلانشهر تبریز ، ارتقا سطح كیفی حفاظت از مناطق تحت مدیریت، ارتقای شاخص های زیست محیطی صنایع استان و كاهش آلودگی منابع آب و خاك استان برشمرد.
قاسمی، كاهش 50 درصدی آلودگی هوای تبریز، ایجاد شعبه ویژه محیط زیست در دادگستری استان، توزیع بنزین یورو چهار در كلانشهر تبریز و اعمال هدایت پسمانهای روستایی واقع در شعاع 50 كیلومتری شهرها را از جمله اقدامات این اداره كل در حوزه محیط زیست انسانی برشمرد.
وی با اشاره به اقدامات پایشی محیط زیست انسانی این اداره كل گفت: در شش ماه نخست سال جاری یك هزار و 164 مورد پایش در استان صورت گرفته كه از این تعداد 10 مورد پایش منابع مهم آبی استان و 90 مورد پایش های شبانه واحدهای صنعتی بوده است.
مدیركل حفاظت از محیط زیست استان با اشاره به اینكه 300 واحد تصفیه خانه صنعتی در استان وجود دارد، افزود: از 33 شهرك صنعتی فعال استان 11 شهرك مجهز به تصفیه خانه فاضلاب است.
وی ادامه داد: 11 شهرستان استان دارای تصفیه خانه های فاضلاب شهری بوده و 19 مورد نیز در مرحله مطالعه برای ایجاد و پنج واحد در حال احداث است.
قاسمی اظهار كرد: دو هزار و 200 تن فاضلاب شهری و روستایی در استان تولید می شود كه نیمی از آن در سلول بهداشتی شهرداری تبریز به صورت بهداشتی دفن می شود.
وی با بیان اینكه آذربایجان شرقی از لحاظ تعداد واحدهای صنعتی در كشور رتبه چهارم را داراست، افزود: 10 هزار واحدهای صنعتی و خدماتی در استان وجود دارد كه از این تعداد سه هزار و 500 واحد فعال است.
مدیركل حفاظتت محیط زیست استان افزود: در سال 1392 هشتاد و هفت واحد صنعتی استان به عنوان واحدهای آلاینده شناسایی شده بود كه در سال گذشته این تعداد به 79 واحد صنعتی آلاینده كاهش و در تلاش هستیم این تعداد در آینده نزدیك به صفر برسد.
وی با اشاره به اینكه شش ایستگاه سنجش آلودگی هوا در تبریز وجود دارد، گفت: 18 واحد صنعتی استان نیز واحد سنجش مداوم پایش آلودگی هوا راه اندازی شده و در شهرستان های دیگر استان نیز به دنبال نصب و تجهیز پایش سنجش آلودگی هوا هستیم.
وی ادامه داد: در سال گذشته نسبت به سال 1392 شاهد كاهش 50 درصدی تعداد روزهای آلودگی هوا در شهر تبریز بودیم.

ارس در زبان تركی آذربایجانی آراز ( Araz) و در زبان ارمنی آراكس (Արաքս) نام رودخانه ای پرآب و خروشان است كه از كوه های بینگول منطقه آناتولی تركیه سرچشمه گرفته و در مرز تركیه و ارمنستان به رود آرپا چای پیوسته و سپس مرز مشترك نخجوان را به طول ۱۱ كیلومتر طی و با گذر از مرز ایران و نخجوان از مرز میان ایران و ارمنستان عبور و دوباره مرز مشترك میان ایران و جمهوری آذربایجان را شكل داده و در منتهی الیه شمالی استان اردبیل (شهرستان پارس آباد) وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه كورا می ریزد.
رود ارس ۱۰۷۲ كیلومتر طول دارد و از طولانی ترین رود داخلی ایران یعنی كارون طولانی تر است.
رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه تركمنچای به عنوان مرز ایران و شوروی سابق برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاك روسیه افزوده شد. بعدها ایران و اتحاد جماهیر شوروی با هم سدی در ناحیه پلدشت به نام سد ارس بنا كردند.
در حال حاضر سد خداآفرین و سد قیزقعله سی به صورت مشترك با جمهوری آذربایجان بر روی ارس احداث می شود.
بر روی ارس تاكنون پنج پل شامل پل آهن جلفا، شوسه جلفا، پل پلدشت در شهرستان پلدشت، پل خداآفرین در قره داغ پل نوردوز در مرز ارمنستان ساخته شده است.
6120/6183/ 6075