طرح جامع مدیریت جنگل های هیركانی با مشاركت مردم اجرا می شود

گرگان - ایرنا - معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری از اجرای طرح جامع مدیریت چندمنظوره جنگل های هیركانی (خزری) با مشاركت مردم سه استان گیلان، مازندران و گلستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا بهزاد انگورج تقوی روز سه شنبه در كارگاه استراتژی توسعه سبز در راستای مدیریت چندمنظوره جنگل های هیركانی در استان های شمالی كه در گرگان برگزار شد گفت: این طرح با استفاده از تجارب جهانی كشورهای موفق و نیز مشاوره 'مایك موزر' كارشناس ارشد بین المللی در مدیریت منابع جنگلی و در سطح 120 هزار هكتار از جنگل های هیركانی شمال كشور اجرا می شود.
جنگل های هیركانی واقع در شمال ایران و در طول ساحل جنوبی دریای خزر و نیمرخ شمالی رشته كوه های البرز با مساحت تقریبی حدود دو میلیون هكتار واقع است و دارای اكوسیستم منحصر بفرد از گونه های گیاهی و جانوری است.
وی افزود: این پروژه توسط دولت جمهوری اسلامی (سازمان جنگل ها و مراتع كشور) و برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) و با حمایت تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) به صورت مشترك طی یك برنامه پنج ساله در چارچوب مدیریت مشاركتی و چند منظوره اجرا می شود.
انگورج تقوی اضافه كرد: فعلا این پروژه به صورت پایلوت در چهار حوزه جنگلی شامل جنگل های 'دو و سه هزار و بلیران' مازندران، جنگل 'فریرود - زیلكی رود' گیلان و جنگل 'چهل چای' گلستان اجرا می شود.
وی تصریح كرد: حفظ تنوع زیستی، یكپارچگی اكوسیستم و پایداری خدمات اكوسیستمی در سیمای جنگل های هیركانی و تغییر مدیریت وابسته به چوب به مدیریت چندمنظوره به جنگل از مهمترین اهداف اجرای این طرح است.
معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری همچنین گفت: در اجرای این طرح دستگاه های مختلف از جمله محیط زیست، جهادكشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه ای، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برخی دستگاه های مرتبط و مهمتر از آن مردم بومی و محلی چهار حوزه جنگلی فوق مشاركت خواهند داشت.
انگورج تقوی افزود: برای اجرای موفق این پروژه سه كمیته تخصصی تشكیل و كارگاه های آموزشی آن در استان های گیلان، مازندران و گلستان در حال برگزاری است تا با بهره گیری از نظرات كارشناسی دستگاه های ذینفع، استراتژی و برنامه های لازم برای هر استان تدوین شود.
وی گفت: آن چه در خروجی این پروژه باید مورد توجه جدی قرار گیرد حفظ و پایداری جنگل های هیركانی به عنوان یك میراث ارزشمند و بازگردادن منافع آن به مردم محلی است.
'مایك موزر' مشاور ارشد و بین المللی پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل های هیركانی نیز در این كارگاه آموزشی به تشریح استراتژی های پنج گانه پیش بینی شده در این پروژه پرداخت و گفت: اقتصاد و مشاغل پایدار جنگل، بهبود وضعیت زیستی، سازگاری با تغییر اقلیم، توانمندسازی جوامع محلی و نیز تفرج و طبیعت گردی با كمترین تخریب زیست محیطی پنج استراتژی سبز این پروژه است.
در این گارگاه آموزشی یك روزه برخی مدیران و كارشناسان حوزه منابع طبیعی، محیط زیست، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جهادكشاورزی سه استان گلستان، مازندران و گیلان حضور دارند.
استان گلستان از استان های شمالی كشور دارای 542 هزار هكتار جنگل و 836 هزار هكتار مرتع با حدود 2 هزار و 200 هكتار حوزه آبخیز است.
3039/6159/1772