۲۱ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۲۰
کد خبر: 81797435
۰ نفر
دو عروسك بومی رونمایی شد

تهران - ایرنا - عروسك های بازبازك و دهتولوك و كتاب تكه وتكه چی در هفته ملی كودك و طی مراسمی با حضور سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رونمایی شدند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، لیلا كفاش زاده رییس دفتر كودك و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری گفت: عروسك دهتولوك با شماره 1101 و عروسك بازبازك با شماره 1095 در فهرست میراث ناملموس ثبت شدند.
وی افزود: عروسك ' بازبازك' از استان خوزستان عروسكی دارای مفصل متحرك است كه از زمان های قدیم توسط مادران برای كودكان ساخته می شد. بدنه اصلی عروسك از شاخ های نی بومی خوزستان است كه توسط نخ به حركت درمی آید. 'بازبازك' به معنای بازیدن یا همان بازی كردن است.
كفاش زاده تصریح كرد: از این عروسك در مراسم شادی و عروسی و یا تولد نوزادان و دیگر جشن ها همراه با نواختن موسیقی محلی استفاده شود. عروسك ' دهتولوك' متعلق به بومیان روستاهای جزیره قشم استان هرمزگان است.
وی خاطرنشان كرد: این عروسك كه فقط با پارچه ساخته می شود و از ساختار ساده ای برخوردار است در زمان های قدیم توسط مادربزرگ ها و مادرها ساخته می شد و در شب های دراز جزیره به همراه آنان برای كودكان قصه گفته می شد.
در ادامه سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز گفت: فرهنگ از ابعاد گسترده و نامحدودی برخوردار است اقدام ها و فعالیت های افراد و نهادها و موسسه ها برای زنده نگهداشتن آداب و سنن گذشته را به اقدامات چریكی تشبیه كرد كه به نجات فرهنگ منجر می شود.
كتاب تكه و تكه چی، قاصدان بهار، آیین بهاری تكه گردانی در آذربایجان به قلم پوپك عظیم پور تبریزی به رشته تحریر درآمده و توسط انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شده است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری، این كتاب به آیین پیش بهاری تكه گردانی متعلق به قوم آذری می پردازد كه یكی از شادترین آیین هایی است كه از سالیان گذشته و در آستانه بهار در آذربایجان برگزار می شود.
فراهنگ**3079**1569