خانه تاريخي كلكته چي در تبريز احيا مي شود

تبريز - ايرنا - شهردار منطقه هشت تبريز از تملك خانه تاريخي كلكته‌چي خبر داد و اعلام كرد: مراحل مرمّت و احياي اين خانه قديمي، به زودي آغاز مي‌شود.

علي مدبر' روز دوشنبه با بيان اين‌ كه قدمت خانه تاريخي كلكته‌چي به دوره قاجار بر مي گردد، افزود: متاسفانه اين خانه تاريخي بدليل عدم رسيدگي در آستانه تخريب كامل بود و بر همين اساس شهرداري منطقه هشت تبريز با توجه به رسالت خود در حفظ و صيانت از بافت تاريخي كلان شهر تبريز، پس از پيگيري هاي مكرّر موفق به تملك و در واقع نجات اين مجموعه با ارزش از مرگ تدريجي شد.
مدبر با اشاره به اينكه شهرداري تبريز و به ويژه منطقه تاريخي فرهنگي در چند سال اخير به موضوع تملك و مرمت تك بناهاي تاريخي ورود پيدا كرده است، عنوان كرد: مجموعه كارشناسان اين منطقه داراي تجربه بسيار موفقي در زمينه مرمت و احياي بناهاي تاريخي هستند.
وي اضافه كرد: طرح مرمت و زنده سازي خانه‌هاي تاريخي علي مسيو، نيكدل و همچنين مرمت و نورپردازي چندين جداره با ارزش كه مهم ترين و شاخص ترين آن‌ها، بدنه ساختمان شالچي - زفيري در پياده راه تربيت است، گواه بر اين ادعا است.
شهردار منطقه هشت تبريز همچنين با اشاره به آغاز مطالعات اجرايي طرح مرمت مجموعه خانه تاريخي كلكته چي، افزود: اين پروژه در چند فاز مرمت استحكامي، تكميلي و در نهايت معاصر سازي و تجديد كاربري انجام خواهد پذيرفت كه پيش بيني مي شود در روزهاي آتي عملياتي شود.
وي همچنين با اشاره به تجارب موفق شهرهاي تاريخي جهان در امر حفظ و آفرينش مجدد بناهاي تاريخي افزود: باز زنده سازي بناهاي تاريخي تنها با كارهاي مرمتي و عمراني امكان پذير نبوده و بايد براي تجديد روح و حيات اين خانه ها كاربري هاي متناسب آن نيز معاصر سازي و در اختيار مردم قرار گيرد.
خانه هاي تاريخي كلكته چي واقع در خيابان راسته كوچه تبريز با بيش از يك قرن قدمت شامل سه خانه است كه يكي از آنها چند سال قبل توسط يكي از وارثان خانواده كلكته چي به فروش رسيده و دو خانه باقي مانده نيز در حال نابودي هستند.
در هفته هاي اخير اخباري مبني بر ضرورت احياي اين خانه هاي تاريخي و اقدام موثر اداره كل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان شرقي و شهرداري تبريز در صيانت از اين داشته ها به عنوان بخشي از هويت و ميراث تبريز در رسانه هاي خبري استان منتشر شد.
518

سرخط اخبار استان‌ها