سفر معاون اول رئیس جمهوری به ارمنستان زمینه ساز دور جدیدی از همكاریها

تهران - ایرنا - نایب رئیس اتاق مشترك ایران و ارمنستان گفت: سفر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به ارمنستان در هفته جاری در راس یك هیات اقتصادی - تجاری می تواند زمینه ساز دور جدیدی از همكاریها بین تهران - ایروان باشد.

شاهرخ ظهیری عصر دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: تهران - ایروان سابقه همكاری بسیار عالی طی سالیان گذشته داشته اند و به منظور توسعه همكاریها میان دو كشور، مركز تجاری آزاد ایرانیان از سوی اتاق مزبور در پایتخت این كشور ایجاد شده كه انتظار می رود معاون اول رئیس جمهور كشورمان در این سفر بازدیدی از این محل داشته باشند.
وی افزود: ارمنستان جمعیتی بالغ بر سه میلیون نفر دارد و سهم چندانی در جذب كالاهای صادراتی ایران نمی تواند داشته باشد، اما پل ارتباطی به بازار 250 میلیون نفری روسیه و قفقاز دارد و مركز یادشده در این زمینه می تواند نقش مهمی ایفا كند.
براساس آمارهای اداره ملی خدمات آماری ارمنستان، حجم مبادلات تجاری بین ایران و ارمنستان در سال 2012 بالغ بر 340 میلیون دلار بود و در سال 2013 به رقم 300 میلیون دلار كاهش یافت.
مدیرعامل مركز تجاری آزاد ایرانیان اضافه كرد: ارمنستان و روسیه قرارداد تجاری معاف از حقوق و عوارض گمركی دارند و بدین ترتیب می توان كالاهایی را از طریق ایروان به روسیه صادر كرد كه از حقوق و عوارض گمركی معاف باشد.
ظهیری گفت: بیشترین سهم كالاهای صادراتی ایران به ارمنستان را مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی تشكیل می دهند.
براساس گزارش آماری منتشر شده از سوی رایزن بازرگانی ایران در ارمنستان ،سال 2013 میلادی 198 میلیون دلار انواع كالا از ایران به ارمنستان صادر و در مقابل 95 میلیون دلار كالا از این كشور وارد ایران شد.
قیر نفت، روغن صنعتی، نیترات آمونیوم انفجاری، روغن سویا و اكسیدها برخی از اقلام صادراتی ایران به ارمنستان محسوب می شود و گوسفند زنده، قراضه و ضایعات آلومینیوم و قراضه و ضایعات از چدن بیشترین كالاهای وارداتی ایران از ارمنستان به ثبت رسیده است.
ظهیری اظهار امیدواری كرد: سفر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری كشورمان به ارمنستان كه روز چهارشنبه 22 مهر ماه جاری صورت می گیرد، بتواند در توسعه مناسبات دو كشور اثرگذار باشد.
اقتصام (4)1559**1558