«عماد» جدیدترین دستاورد نظامی بومی ایران در عرصه موشكی

پكن - ایرنا - رسانه های گروهی چین با تقدیر از آزمایش موفقیت آمیز پرتاب موشك دوربرد بالستیك «عماد» در ایران، از آن به عنوان نمایش تازه ترین و مهم‌ترین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه نظامی نام بردند كه با دانش بومی ساخته شده است.

به گزارش ایرنا، تارنمای خبری «چاینا ارگ» كه خبر آزمایش موفقیت آمیز موشك عماد را كه در بخش رویدادهای مهم بین المللی خود قرار داده، از آن با عنوان اقدامی مهم در راستای توسعه سامانه های موشكی ایران یاد كرده است.
این گزارش با اشاره به موفقیت آمیز بودن پرتاب یاد شده خاطرنشان كرد كه این موشك را كارشناسان ایرانی ساخته و آزمایش كرده اند كه از این حیث موفقیتی بزرگ برای آنان و ایران محسوب می شود.
خبرگزاری شین هوا و تارنمای انگلیش نیوز چین نیز در گزارش های خود آورده اند كه هنوز جزییات زیادی در باره این موشك از سوی ایران فاش نشده اما شواهد و پرتاب یاد شده نشان دهنده قدرت بالای آن است.
این دو رسانه در عین حال تاكید كرده اند؛ موشكی كه ایران آزمایش كرده است می تواند اهداف خود را با دقت بسیار بالایی هدف قرار دهد.
گزارش رسانه های چین همچنین حاكیست كه ایران با توسعه سامانه های موشكی و ساخت تجهیزات مختلف، درصدد تقویت نیروی بازدارندگی خود است.
رادیو بین المللی چین نیز در گزارشی اعلام كرد: موشك دوربرد «عماد»، نسل جدید موشك‌های بالستیك ساخت وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران است كه با موفقیت آزمایش شد.
این گزارش از «عماد» به عنوان موشكی كه قادر است با قابلیت هدایت و كنترل دقیق به هدف اصابت كند، اشاره كرده است.
«چاینا ارگ» حتی گزارش كرده است كه ایران دارای بزرگترین و پیشرفته ترین زرداخانه موشكی در خاورمیانه است و از این لحاظ یك قدرت كم نظیر منطقه ای محسوب می شود.
روزنامه «چاینا دیلی» چندی پیش و قبل از شلیك این موشك در گزارشی به توسعه سامانه های موشكی ایران پرداخته بود و پیش بینی كرد كه ایران در آینده قادر به ساخت انواع موشك های پیشرفته با بردهای مختلف و دقت بالا و دارای سامانه های هدایت شونده خواهد بود.
رسانه های چین همچنین پیش بینی كرده اند كه در دوران پساتحریم توانایی های نظامی ایران با توجه به توسعه ساختار نظامی و همچنین برخی خریدهای تسلیحاتی باز هم افزایش یابد.
این گزارش ها همچنین ساخت موشك در ایران با برد 2 هزار كیلومتر را از دستاوردهای بزرگ نظامی تهران دانسته اند.
در این بین رسانه های چینی زبان نیز به پرتاب موشك دوربرد و نسل جدید بالستیك «عماد» توجه ویژه نشان داده و به اهمیت انجام این آزمایش از سوی كارشناسان نظامی كشورمان پرداختند.
سایت خبری روزنامه «خوئن چیو شی بائو» در گزارشی نوشت: این اقدام ایران نشان می دهد كه فعالیت های تهران برای توسعه برنامه موشكی این كشور بر اساس توانایی های داخلی همچنان در دستور كار قرار دارد.
این گزارش با اشاره به سخنان سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان، وزیر دفاع كشورمان در مراسم شلیك این موشك دوربرد، نوشت: از مهم ترین مشخصات این موشك جدید، برد آن و دقت در برخورد با اهداف تعیین شده است كه از این لحاظ و به باور كارشناسان یكی از پیشرفته ترین دستاوردهای موشكی ایران محسوب می شود.
این رسانه چینی زبان افزود: در حالی كه برخی كشورهای غربی تلاش هایی را برای توقف برنامه موشكی ایران داشته اند، اما كارشناسان نظامی این كشور طبق برنامه و تحت حمایت مسوولان عالی خود دامنه فعالیت های این بخش را به خوبی توسعه داده اند.
شبكه خبر تلویزیون ملی چین (سی.سی.تی.وی) نیز در گزارشی با پخش تصاویری از این پرتاب اعلام كرد كه تهران بر خلاف تلاش كشورهای غربی، برنامه های توسعه موشكی خود را طبق دستورات رهبر عالی این كشور، آیت الله خامنه ای ادامه داده است.
در همین حال پایگاه تحلیلی - خبری «جونگ گوآ شین ون وانگ» نیز در گزارشی با عنوان 'موفقیت ایران در آزمایش نوع جدیدی از موشك های دوربرد، تداوم توسعه برنامه موشكی تهران' نوشت: وزارت دفاع ایران با اعلام پرتاب موفقیت آمیز نوع جدیدی از موشك های دوربرد بالستیك، بر تداوم تحقیقات كارشناسان و متخصصان این كشور در حوزه موشكی تاكید كرده است.
آساق*231*1597