جنگ بیانیه ها در كردستان عراق/بارزانی ها جنبش تغییر را از حكومت محلی اخراج كردند

اربیل - ایرنا - تنها چند ساعت پس از بیانیه نخست وزیر عراق برای پایان دادن به خشونت ها در اقلیم كردستان عراق، دفتر سیاسی حزب دمكرات كردستان عراق از طریق وزیر كشور حكومت اقلیم، از رئیس پارلمان و وزیران وابسته به جنبش تغییر در دولت محلی خواست اربیل را ترك كرده و فردا (دوشنبه) در محل كار خود حاضر نشوند.

به گزارش ایرنا، این تصمیم فضای تنش آلود حاكم بر كردستان عراق را در آخرین ساعات یكشنبه تندتر كرد، بطوری كه جنبش تغییر با صدور بیانیه ای فوری نسبت به انحصار قدرت در دستان حزب دمكرات كردستان عراق هشدار داد و از رئیس پارلمان و وزیران منتسب به خود خواست اربیل را ترك نكنند.
در بخشی از این بیانیه كه بامداد دوشنبه صادر شد، آمده است: حزب دمكرات كردستان عراق این حق را ندارد كه به میل گروهی از اعضای خود در خصوص سرنوشت مردم اقلیم كردستان عراق تصمیم بگیرد و نمی تواند خود را جایگزین همه قوا بكند.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: ما به عنوان جنبش تغییر سازمان های بین المللی را نسبت به این اقدام غیر قانونی حزب دمكرات كردستان عراق مطلع می كنیم.
جنبش تغییر به رهبری «نوشیروان مصطفی امین» تاكید كرده است، به وزرا و رئیس پارلمان و اعضای پارلمان از این حزب اعلام كرده است كه به هیچ وجه اربیل را ترك نكنند.
حزب دمكرات كردستان عراق روز یكشنبه با صدور بیانیه ای جنبش تغییر را مسوول و محرك حمله تظاهركنندگان به دفاتر این حزب در شهرهای استان سلیمانیه دانست و این حزب را تهدید كرد كه از حكومت اخراج خواهد كرد.
نیروهای امنیتی حزب دمكرات نیز روز یكشنبه با حمله به دفاتر شبكه ها و رسانه های كردی متعلق به احزاب مخالف خود، ضمن بستن این دفاتر ، بسیاری از خبرنگاران را در حین كار بازداشت و ساعاتی بعد از اربیل اخراج كرد.
تنش میان این دو حزب در كردستان عراق ، پس از آن بالا گرفت كه اعتراض های مردمی در طول دو هفته گذشته در روز چهارشنبه پیش در شهر سلیمانیه به خشونت كشیده شد و در روز جمعه در قلعه دیزه به كشته شدن دست كم دو تن انجامید. اكنون گفته می شود كه تعداد افرادی كه در خشونت های دو سه روز اخیر كشته شده اند به چهار تن رسیده است.
هزاران تن از شهروندان كرد عراقی، در شهرهای سلیمانیه، كلار ، رانیه، قلعه دیزه و برخی دیگر از شهرهای استان كردستان عراق، دراعتراض به تاخیر سه ماهه در پرداخت حقوق هایشان، به خیابان ها ریختند.
كردهای عراقی كه از پرداخت نشدن به موقع حقوق و افزایش هزینه های زندگی در تنگنا قرار گرفته اند، عامل اصلی بحران مالی و اقتصادی را در اختلافات سیاسی چند ماهه احزاب كرد و كناره گیری نكردن مسعود بارزانی از قدرت و نیز فساد مالی و سرقت اموال توسط حكومت تحت ریاست وی می دانند، بطوری كه در شعارهای تجمع های مردمی، بر این محورها تاكید می شود.
مسعود بارزانی سال گذشته در بحبوحه حمله داعش به عراق و در شرایطی كاملا بحرانی، هرگونه مشاركت در روند سیاسی عراق و دولت جدید را به حذف نوری المالكی نخست وزیر وقت این كشور از قدرت مشروط كرده بود. وی تاجایی پیش رفت كه بارها بغداد را به جدایی منطقه اقلیم كردستان از عراق و اعلام استقلال تهدید كرد.
وی نوری المالكی را كه جریان تحت رهبری وی توانسته بود بیشترین كرسی های پارلمان عراق را در اردیبهشت 93 در اختیار بگیرد و به قاعده می بایست دولت را تشكیل می داد، متهم به دیكتاتوری می كرد.
وی اكنون پس از گذشت نزدیك به 12 سال از هنگام سقوط صدام حسین در سال 2003 میلادی، با كناره گیری از ریاست بر منطقه اقلیم یا تعدیل اختیارات ریاست اقلیم و حتی با برگزاری یك انتخابات و تعیین ریاست اقلیم از طریق آرای مستقیم مردم، مخالفت می كند.
خاورم*1*351*1770*1613

سرخط اخبار جهان