سیب سمیرم با سرمایه گذاری یك شركت خارجی جهانی می شود

سمیرم، اصفهان- ایرنا- سیب سمیرم با سرمایه گذاری 5.5 میلیون دلاری یك شركت خارجی چند ملیتی، جهانی می شود.

به گزارش ایرنا، در همایشی كه روز یكشنبه به منظور معرفی موسسه بین المللی”برای فردا” GIFT و اجرای طرح تجاری این شركت برای تقویت و توسعه كشت سیب برگزار شد، در بیانیه ای اعلام شد كه مبلغ 5.5 میلیون دلار برای بهبود تولید و عرضه سیب سمیرم در جهان سرمایه گذاری صورت خواهد گرفت.
موسسه بین المللی ” برای فردا ”( GIFT ) اعلام كرد: برای بهبود شرایط تولید، انتقال دانش فنی، تامین نهاده ها، سورتینگ، بسته بندی، فراوری و صادرات سیب و محصولات فرآوری شده آماده هر گونه همكاری و سرمایه گذاری در سمیرم است.
مستر اریك مدیر عامل این شركت در این همایش در مهمانسرای عباسی اصفهان گفت: مدتی است كه تحقیق برای سرمایه گذاری در سیب سمیرم را آغاز كرده ایم.
وی خاطر نشان كرد: در همین مدت با تعدادی از اهالی خونگرم خطه سمیرم آشنا شده و با آنها تعامل و ارتباط بسیار خوبی داریم كه در آینده ثمرات آن را لمس خواهیم كرد.
این سرمایه گذار شركت بین المللی گیفت هنگ كنك اظهار كرد: سیب سمیرم محصولی بی نظیر است كه می تواند بعنوان یك نقطه قوت برای استان اصفهان و شهرستان سمیرم موثر و معرف باشد.
وی یكی از كلیدهای موفقیت طرح را بكارگیری و استفاده از تخصص كارشناسان كشاورزی محلی و تجربه داران این عرصه برشمرد.
نماینده كشاورزان سمیرم نیز در این همایش با اشاره به این موضوع كه سازمان نظام مهندسی معبر اصلی ورود دانش به بخش كشاورزی است، پیشنهاد كرد: این شركت برای انتقال دانش و فناوری به بهره برداران و باغداران با همكاری سازمان نظام مهندسی، اقدام به آموزش كارشناسان خبره و بومی شهرستان سمیرم كند.
علی افشاری تصریح كرد: ضروری است این كارشناسان دانش خود را برای ارتقا كمی و كیفی سیب سمیرم در اختیار بهره‌برداران قرار دهند و بر فرایند تولید محصول بر اساس استانداردهای بین المللی نظارت كنند.
وی با تاكید بر ارزشمداری و تدبیر در دولت یازدهم اظهار كرد: این مهم، فرصت بسیار مناسبی را در شرایط پساتحریم در استان اصفهان و شهرستان سمیرم به عنوان تولید كننده مرغوب ترین سیب دنیا فراهم خواهد آورد.
در ادامه این همایش كارشناسان مصری، ژاپنی، آمریكایی و ایتالیایی این شركت هنگ كنگی ضمن تمجید از شهر و استان اصفهان و میهمان نوازی مردم این خطه، طرح خود را شامل انتقال دانش، توسعه كشت، بسته بندی و فرآوری محصول سیب سمیرم در قالب سرمایه گذاری مشاركتی با بهره برداران و تاسیس شركت سهامی ارائه كردند.
این سمینار با حضور نمایندگان موسسه سرمایه گذاری و بین المللی”برای فردا” (GIFT) ، سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، استانداری اصفهان، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و كشاورزی، سازمان جهاد كشاورزی، نظام صنفی كارهای كشاورزی، كارشناسان كشاورزی و بهره برداران و كشاورزان و تعدادی از مسوولان محلی سمیرم در محل تالار آینه مهمانسرای عباسی برگزار شد.
شهرستان سمیرم دارای 36 هزار هكتار باغ، 22 هزار هكتار زمین زراعی، 455 هزار هكتار عرصه ملی و 330 هزار هكتار مرتع و جنگل های طبیعی است.
سالانه حدود 350 هزار تن سیب بسیار مرغوب در این شهرستان تولید ودر بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.
این شهرستان در 160 كیلومتری جنوب استان اصفهان واقع شده و از قطب های اصلی كشاورزی و دامداری این استان محسوب می شود.
گ/7147/ 6508

سرخط اخبار استان‌ها