روز سقوط اخلاق ؛ از پیامك های تهدید نمایندگان تا تهدید صالحی و ظریف به مرگ

تهران - ایرنا - تب و تاب رای به طرح برجام در مجلس كه فرونشست، بحث پیامك های تهدید آمیز به نمایندگان مجلس از یك سو و تهدید علی اكبر صالحی و محمد جواد ظریف به مرگ از سوی دیگر همه مخالفت ها با برجام را تحت الشعاع قرار داد.

گفته می شود حجم انبوهی پیامك برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی روزهای گذشته ارسال شده كه آنها را ترغیب به رای ندادن به كلیات طرح اجرای برجام و تهدید در صورت رای آوردن طرح می كرده است.
همزمان با بررسی كلیات طرح در مجلس، خبرنگاران خبرهایی از تهدید صالحی و ظریف به مرگ شنیدند كه اگر در صحن مجلس و از زبان رییس سازمان انرژی اتمی مطرح نمی شد، قابل باور نبود.

** پیرموذن: حسینیان به صالحی گفت تو را می كشیم و رویت سیمان می ریزیم

كمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در این باره به خبرنگار پارلمانی ایرنا گفت: امروز متاسفانه جبهه پایداری ها و مخالفان دولت تدبیر و امید هرآنچه در توان داشتند ، بكارگرفتند و از تمام ابزارها و ملعبه های شرعی و غیرشرعی در جهت ترساندن طرف های مقابل ، دولتمردان و نمایندگان مجلس استفاده كردند.صالحی را تهدید به مرگ و ظریف را تهدید به اعدام كردند.
عضو فراكسیون اقلیت مجلس افزود: اولا صبح امروز به من حمله كردند كه چرا موضوع ابستراكسیون را مطرح كردم و من هم شجاعانه گفتم یكی از اعضای كمیسیون ویژه برجام این را به من گفت. خوشبختانه من ان را مطرح كردم و وظیفه ام این است كه در تمام مسائل اعلام نظر كنم.
وی اضافه كرد: متاسفانه اقای روح الله حسینیان صبح امروز حرفهایی به اقای صالحی زد و به او جسارت كرد. جمعی از نمایندگان به دور اقای صالحی بودیم كه حسینیان امد و با جسارت كامل به صالحی گفت اگر این طرح را به سرانجام برسانید ما هم تو را می كشیم و روی شما سیمان می ریزیم.
پیرموذن گفت: اقای صالحی در شروع ماه محرم، عباسی رفتار كرد و شجاعانه هر آنچه كه حسینیان سیاه نمایی كرد و تهدیدات او را با صراحت پاسخ داد. او همچنین پاسخ زاكانی را داد و روشنگری كرد.
در هنگام صحبت هایش عده ای می خواستند او را اذیت كنند كه ما نگذاشتیم . نهایتا همه متوجه شدند اقایانی كه سالهای سال است اخلاق اسلامی شان گوش همه ایرانیان را كر كرده بود در مواقعی كه منافع جناحی باندی و گروهی شان به خطر بیفتد رفتار غیراخلاقی می كنند.
نماینده مردم اردبیل اضافه كرد: زمانی كه اقای صالحی روشنگری كرد تعدادی ازنمایندگان جلو آمدند و شلوغ كردند كه یكی از آنها دخیل عباس زارع زاده بود كه با فریاد و تحكم اقای صالحی را تهدید می كرد. من و اقایان جلالی فتاحی مانع این كار شدیم تا بیش از این به صالحی جسارت نشود.
وی در پاسخ به این سوال كه كدام نمایندگان ظریف را تهدید كردند، گفت: حسینیان ، رسایی و پایداری ها.

** منصوری آرانی: از روزهایی چون امروز می ترسم

عباسعلی منصوری آرانی عضو كمیسیون ویژه برجام هم گفت: تا پیش از امروز حجم عظیمی از پیامك ها برای نمایندگان ارسال می شد و تماس های ناشناسی با نمایندگان صورت می گرفت و آنها را تهدید می كردند كه به طرحی كه در صحن مطرح است رای ندهند.
نماینده آران و بیدگل به خبرنگار ایرنا گفت: این فعالیت مخالفان برجام به صورت گسترده و سازماندهی شده در سطح كشور انجام شد در حالی كه موافقین برجام هیچ فعالیت گروهی انجام ندادند. بیشتر مخالفان برجام امروز به دنبال رد طرح یك فوریتی در صحن مجلس بودند.
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آنچه كه مهم است اخلاقیات در جامعه است. دین ما بر اساس اخلاقیات بنا شده و حتی رسول خدا(ص) بر اساس اخلاقیات بعثت پیدا كردند. اگر اخلاقیات از نظام ما گرفته شود ما نسبت به دنیا هیچ چیز برتری نداریم. امروز به نظرم مجلس از لحاظ ادبیات اخلاقی روز خوبی را پشت سر نگذاشت.
منصوری آرانی اظهار داشت: این موضوع باید واكاوی شود. این برای مجلس ما زشت است كه نتواند ادبیات خوبی را در مولفه های اخلاقی خود رعایت كند.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا این تهدید ها قابل پیگرد قانونی است، گفت: بحث پیگرد قانونی بحثی جدا است. نظام باید بازنگری اساسی در رفتار وكردار مسئولان خود داشته باشد. باید دید چه اتفاقی افتاده كه بعد از 36 سال از آنچه فخر می كردیم دور افتاده ایم. متاسفانه برخی مسئولان ما ازجمله برخی نمایندگان مجلس از اخلاقیات دور شده اند كه شاید ما را در آینده آسیب پذیر كند.
نماینده آران و بیدگل اظهار داشت: به عنوان یك كارشناس نظامی می گویم من هرگز از تهدیدات امریكا و اسرائیل نمی ترسم نه ان زمانی كه حتی نمی توانستیم سیم خاردار درست كنیم و چه الان كه تا پیشرفته ترین سلاح ها را خودمان می سازیم. اما از روزهایی چون امروز می ترسم كه رذایل اخلاقی در بین مسئولان نشر پیدا می كند . ممكن است از این ناحیه انقلاب آسیب ببیند ولی از امریكا و اسرائیل اسیب نخواهیم دید.

** باقری بنابی:گفتم با تغییر دولت فضا هم عوض می شود

محمدرضا باقری بنابی نماینده بناب هم گفت: یك گروه خاص در كشور بخصوص از هشت سال گذشته فرهنگی را نهادینه كرده اند تا از طریق هتاكی و بی حرمتی به مسئولان به اهداف سیاسی خود برسند.
عضو كمیسیون اقتصادی مجلس افزود: البته به نظر می رسید با تغییر دولت این فضا عوض شود ولی متاسفانه با نزدیك شدن به زمان انتخابات بار دیگر این جریان سیاسی خاص به هتاكی و تهمت افترا و تهدید اورده است.
وی اظهار داشت: برخی ساختارها كه از هشت سال گذشته به جا مانده ، خراب است. در بین این افراد فرهنگ اسلام ناب وجود ندارد ، آنها اخلاق اسلامی را رعایت نمی كنند. به نظر می رسد این بحث ها از انجا نشات می گیرد كه خود را در لوای دین و حریم ولایت پنهان می كنند تا به اهداف خود برسند.
باقری بنابی گفت: این پیامك ها البته برای نمایندگان معضلی شده. قبلا نیز چون شماره تلفن نمایندگان در بین افراد حوزه انتخابیه و مسئولان وجود دارد ، پیامك ها و تماس های مشكوك با انها گرفته می شد ولی به این شدت و با این حجم عظیم كه طی چند روز گذشته رخ داده نبوده است.
نماینده بناب افزود: این می تواند نوعی تهدید یا فضاسازی برای نمایندگان باشد تا آنها را مجاب به رای ندادن به طرح امروز كنند و با افكارشان هماهنگ شوند . این رفتار ها متاسفانه یا خوشبختانه جواب نداده و یا برعكس شده است.

** انصاری: تهدید ها را جدی نمی گیریم
مجید انصاری معاون پارلمانی رییس جمهوری هم پس از نشست علنی روز یكشنبه مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره تهدید صالحی و ظریف گفت: تهدیدی علیه آقایان صالحی و ظریف توسط برخی از نمایندگان صورت گرفت كه آنها را تهدید به اعدام كردند و گفتند ما شما را اعدام می كنیم و رآكتور اراك دفن می كنیم و رویتان سیمان می ریزیم كه خوب فكر می كنیم آقایان صالحی و ظریف از این حرف ها زیاد شنیده اند و ما نیز آنها را جدی نمی گیریم.
امروز به رغم تذكر های مكرر و اخطار های قانون اساسی نمایندگان مخالف ، كلیات طرح اجرای برجام با عنوان اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران از تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذشت.
كلیات این طرح با 139رای موافق تصویب كردند. در این رای گیری از مجموع 253 نماینده حاضر در جلسه، 100 نماینده رای مخالف و 12 نماینده رای ممتنع دادند.
9121**9103**1553

سرخط اخبار سیاست