حمام گنجعليخان كرمان براي مرمت تعطيل مي شود

كرمان - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان گفت: حمام گنجعليخان كرمان به علت فعاليت هاي مرمتي از 19 مهرماه جاري به مدت يك هفته تعطيل است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان، محمود وفايي روز شنبه افزود: حمام گنجعليخان يكي از آثار تاريخي مربوط به دوران صفوي شهر كرمان است كه در ضلع جنوبي ميدان گنجعليخان قرار دارد.
وي بيان كرد: اين حمام مانند ديگر حمام‌هاي تاريخي داراي سربينه، گرم‌خانه و فضاهاي متعدد ديگري است كه با كاشي كاري هاي زيبا، نقاشي ها، گچ بري ها، مقرنس كاري ها و كاربندي هايي هر بيننده اي را به تحسين وا مي دارد.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان در خصوص پروژه مرمت اين بناي تاريخي اظهار كرد: در چند سال گذشته و در چندين نوبت كار مرمت حمام گنجعليخان توسط اين اداره كل انجام گرفته اما مرمت آن هنوز به مرحله نهايي نرسيده است، بنابراين در نظر داريم كه امسال نيز پروژه مرمت آن را ادامه دهيم.
وي تصريح كرد: در سنوات گذشته كار مرمت در بخش‌هاي اساسي اين بناي تاريخي انجام شده و امسال قصد داريم به مرمت بخش‌هاي جزيي آن بپردازيم.
وفايي گفت: اين حمام تاريخي به همراه ديگر بخش هاي مجموعه گنجعليخان در تاريخ 26 ارديبهشت 1347 با شماره ثبت 829 به ‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
وي با اشاره به اينكه حمام گنجعليخان كرمان در حال حاضر نقش و كاركرد گردشگري دارد و به موزه مردم شناسي تبديل شده است خاطرنشان كرد: هر ساله تعداد زيادي از مردم از اين موزه بازديد مي كنند.
3028