اندونزی خواستار دسترسی بیشتر برای شناسایی مفقودان فاجعه منا شد/ جان باختن 120 زائر اندونزیایی

كوالالامپور – ایرنا – اندونزی روز جمعه با انتقاد از عربستان خواستار دسترسی وسیع تر و بیشتر به جان باختگان فاجعه منا و اماكن دیگر برای سرعت بخشیدن به شناسایی تعدادی از زائران مفقود این كشور شد.

به گزارش ایرنا، اندونزی به رغم گذشت 15 روز از فاجعه منا به دلیل سوء مدیریت مقامات عربستان تاكنون نتوانسته است اثری از 8 زائر این كشور بدست آورد در حالی كه اجساد 120 زائر اندونزیایی را شناسایی شده است.
'ارسیاد هدایت'، مقام ارشد اندونزی در امور حج مستقر در مكه روز جمعه، گفت كه دولت اندونزی تاكنون دو نشست با مقامات عربستان سعودی در جده برگزار كرده و از آن ها خواسته است دسترسی بیشتری به تیم این كشور برای پیدا كردن زائران مفقود دهد.
دولت اندونزی برای پیگیری جدی تر فاجعه منا و شناسایی دقیق قربانیان و مفقودان هفته جاری كارشناسان حقوقی و پزشكی به عربستان اعزام كرد.
براساس گزارش خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا)، وی گفت كه نمایندگانی از دولت اندونزی نیز در دیدار با معاون وزیر حج عربستان درخواست دسترسی بیشتر برای شناسایی مفقودان اندونزیایی فاجعه منا را مطرح كرده اند.
این مقام حج اندونزی اعلام كرد اطلاعاتی دریافت كرده است كه گروهی از مصدومان فاجعه منا كه هویت آن ها شناسایی نشده است، در بیمارستانی در طائف بستری هستند.
آمار رسمی اندونزی نشان می دهد تاكنون اجساد 120 زائر این كشور در فاجعه منا كه به دلیل سوء مدیریت مقامات عربستان اتفاق افتاد شناسایی شده اند. پنج نفر از این زائران، اندونزیایی های مقیم عربستان بودند.
فاجعه منا دوم مهر ماه همزمان با روز عید قربان حین رمی جمرات زائران بر اثر سوء مدیریت مقامات سعودی رخ داد و بر اثر آن 464 زائر ایرانی نیز جان باختند.
گفته می شود بیش از چهار هزار زائر از كشورهای مختلف در این فاجعه جان خود را از دست دادند.
آساق**1611