۱۶ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۵۶
کد خبر: 81791237
۰ نفر
طلسم 14 ساله نشكست؛ تساوی ایران و عمان در مسقط

تهران - ایرنا - دیدار تیم‌های فوتبال ایران و عمان در مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی 2018 روسیه با تساوی یك بر یك پایان یافت تا طلسم 14 ساله پیروز نشدن ایران برابر عمان، به قوت خود باقی بماند.

به گزارش ایرنا، دیدار تیم های فوتبال ایران و عمان از ساعت 18 عصر امروز (پنجشنبه) به وقت تهران در ورزشگاه سلطان قابوس مسقط برگزار شد.
براساس این گزارش، ایران و عمان در گروه D مرحله مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه قرار دارند. هر دو تیم تا پیش از این بازی، هفت امتیاز از سه مسابقه قبلی خود كسب كرده بودند اما ایران به خاطر تفاضل گل بهتر در صدر جدول گروه قرار داشت.
تیم های ملی فوتبال ایران و عمان تا قبل از این بازی، 10 بار مقابل هم صف آرایی كردند كه نتیجه آن، پنج پیروزی برای ایران، 2 پیروزی برای عمان و سه تساوی بود.
تیم ملی فوتبال ایران، آخرین بار در سال 1380 و در مسابقات جام ال جی، عمان را با نتیجه 5 بر صفر شكست داده و در 14 سال گذشته، هر بار با عمان رو به رو شده یا تساوی كرده یا شكست خورده بود.
براساس این گزارش، كارلوس كی روش سرمربی تیم ملی ایران برای این دیدار، علیرضا حقیقی، سیدجلال حسینی، پژمان منتظری، وریا غفوری، احسان حاجی صفی، آندرانیك تیموریان، امید ابراهیمی، اشكان دژاگه، وحید امیری، مهدی طارمی و سردار آزمون را در تركیب ثابت قرار داد.
در طرف مقابل نیز، پل لگوئن، علی الحبسی، محمد المسلمی، محمد البلوشی، رید صالح، عید الفارسی، قاسم سعید، سعد الموخانی، احمد مبارك، عبدل سلام الموخانی، علی سلیمانی البوسادی و عماد الحسنی را از ابتدا به میدان فرستاد.
یك دقیقه بیشتر از آغاز این دیدار با سوت والنتین كوالنكوف داور ازبكستانی نگذشته بود، كه عماد الحسنی بازیكن شماره 20 عمان از سمت راست محوطه جریمه ایران نفوذ و ضربه خود را روانه دروازه ایران كرد كه توپ با دفع علیرضا حقیقی به كرنر رفت.
در ادامه، بازیكنان ایران توپ و میدان را در اختیار گرفتند و سعی داشتند با استفاده از فضاهای خالی، به محوطه جریمه عمان نفوذ كنند اما موفق نشدند. در دقیقه 17، عیدالفارسی به دلیل خطا روی مهدی طارمی مهاجم جوان كشورمان از داور ازبكستانی، كارت زرد دریافت كرد. در دقیقه 19 حاج صفی توپ را به محوطه عمان ارسال كرد كه ضربه سر مهدی طارمی با اختلاف اندك از كنار دروازه حریف به بیرون رفت.
مسابقه به همین نحو ادامه داشت و بازیكنان ایران، ابتكار عمل را در دست داشتند تا اینكه در دقیقه 25 با اشتباه امید ابراهیمی، توپ نصیب بازیكنان عمان شد و عمانی ها در یك ضد حمله سریع وارد محوطه جریمه ایران شدند اما ضربه عماد الحسنی با اختلاف بسیار كم از كنار دروازه علیرضا حقیقی كه تسلیم شده بود، به بیرون رفت.
در ادامه بار دیگر، بازیكنان ایران، توپ و میدان را در اختیار گرفتند اما باز هم تلاش های ملی پوشان كشورمان برای رسیدن به دروازه عمان بی نتیجه ماند و ارسال توپ از جناحین نیز نتوانست كارگشا باشد.
در دقیقه چهل و دوم بازی، احمد مبارك از پشت محوطه جریمه، شوت نه چندان سنگنی را روانه دروازه ایران كرد كه حقیقی به راحتی توپ را در اختیار گرفت.
در نهایت، تلاش بازیكنان دو تیم برای رسیدن به گل بی نتیجه ماند تا نیمه نخست این دیدار با تساوی بدون گل پایان یابد.
هفت دقیقه بیشتر از آغاز نیمه دوم نگذشته بود كه علی سلیمان از جناح چپ زمین، توپ را روی دروازه ایران ارسال كرد و سعید الموخانی با استفاده از غفلت مدافعان ایران، توپ را وارد دروازه ایران كرد و نخستین گل این بازی را به ثمر رساند.
در ادامه بازیكنان ایران، بر حملات خود افزودند اما باز هم نتوانستند به دروازه عمان برسند تا اینكه كارلوس كی‌روش در دقیقه 60، مهدی ترابی را بجای وحید امیری وارد زمین كرد تا شاید بازیكنان ایران با استفاده از سرعت ترابی بتوانند دروازه حریف را باز كنند.
در دقیقه 66 بار دیگر عمانی‌ها توسط عیدالفارسی به محوطه جریمه ایران نفوذ كردند كه ضربه مهاجم عمان با فاصله بسیار از بالای دروازه علیرضا حقیقی به بیرون رفت.
در دقیقه 69 احسان حاج صفی از سمت چپ محوطه جریمه عمان، توپی را به صورت زمینی روی دروازه حریف ارسال كرد كه با اشتباه دروازه عمان و شلوغی محوطه جریمه، سید جلال حسینی توپ را وارد دروازه كرد و گل تساوی بخش را به ثمر رساند.
در دقیقه 75، سرمربی عمان نخستین تعویض خود را انجام داد و محمد علی بجای عماد الحسنی وارد زمین شد.
همچنین در دقیقه 77 این دیدار، مهدی طارمی با خطا روی مدافع عمان از داور كوالنكوف كارت زرد دریافت كرد.
كی‌روش در دقیقه 82 دومین تعویض ایران را انجام داد و امید عالیشاه بجای مهدی طارمی كه در این مسابقه عملكرد خوبی از خود نشان نداد، وارد زمین شد.
اشكان دژاگه نیز كه در دقایق پایانی بازی، عصبی نشان می‌داد، در دقیقه 84 به دلیل خطا روی مدافع عمان از داور كارت زدر دریافت كرد.
كی‌روش كه هر طور شده بود قصد داشت این دیدار را به سود خود به پایان ببرد، در دقیقه 86، كاوه رضایی را بجای سردار آزمون وارد زمین كرد.
در نهایت، تلاش بازیكنان ایران برای رسیدن به گل دوم و پیروزی بخش در این دیدار بی‌نتیجه باقی ماند تا این مسابقه در پایان 90 دقیقه تلاش بازیكنان دو تیم، با تساوی یك بر یك پایان یابد.
ایران با این نتیجه، هشت امتیازی شد و به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به عمان، همچنان در رتبه نخست گروه D باقی ماند. گوام با هفت امتیاز، تركمنستان با چهار و هند بدون امتیاز در رتبه‌‌های بعدی این گروه قرار دارند.
تیم ملی ایران در ادامه این رقابت‌ها، ساعت 14 و 30 دقیقه پنجشنبه 21 آبان ماه در تهران به مصاف تركمنستان می‌رود.
ورزشی(2)9140**1558