استفاده از فناوری نانو درمصارف خانگی تا صنعت

تهران- ایرنا- فناوری نانو از جمله فناوری های نوینی است كه در قرن بیست و یكم مورد توجه جهان قرارگرفت و اكنون این فناوری به بسیاری از حوزه ها از جمله غذا، دارو، تشخیص پزشكی، مواد و نساجی ورود كرده است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، فناوری نانو علاوه بر ورود به صنایع پلیمر و شیمی، در صنایع غذایی، بهداشتی و آرایشی نیز به كار گرفته شده است به طوری كه این فناوری درآینده نقش بسیاری در زندگی بشر خواهد داشت.
ایران توانسته است در 10 سال گذشته فعالیت های خوبی را در زمینه تولید علم و محصول فناوری نانو داشته باشد، به طوری كه امروز ایران از جایگاه هفتم جهان در تولید علم نانو برخوردار است.
در طی سالیان اخیر، جشنواره و نمایشگاه سالانه فناوری نانو برای ارایه دستاوردهای ایران در این حوزه با حضور دانشگاهیان و فناوران كشور برگزار می شود. امسال نیز هشتمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو ایران همچون سال های گذشته با حضور فعال دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراكز رشد برگزار شده است و این مراكز آخرین دستاوردهای خود در زمینه نانو را ارائه كرده اند.
در این دوره همچنین 133 شركت دانش بنیان حوزه نانو آخرین دستاوردهای خود را در زمینه های سلامت، كشاورزی، نساجی، پلیمر، دارویی، تجهیزات آزمایشگاهی نانو ارایه كرده اند.
در بخش دانشگاهی، دانشگاه های تهران، الزهرا، آزاد اسلامی ، یزد، صنعتی اصفهان و صنعتی شریف آخرین دستاوردهای پژوهشی اساتید و دانشجویان فعال خود را در حوزه‌های مختلف علوم و فناوری نانو از جمله انواع نانوحسگرها، مواد نانو متخلخل، نانوحسگرهای گازی، نانوپوشش‌ها و نانومواد پیشرفته، پارچه آغشته به نانوساختارها با خاصیت ضد آتش، ضد رنگ، ضد آب و لك،بتن بهینه شده با فناوری‌ نانو با ویژگی‌هایی چون كاهش میزان جذب آب و خوردگی، افزایش مقاومت به ضربه و افزایش مقاومت فشاری تا 83 درصد، دستگاه اندازه‌گیری جریان- ولتاژ در سلول خوشیدی به نمایش گذاشته اند.
دانشگاه آزاد اسلامی 170 نمونه اولیه و اختراعات حاصل از پژوهش 20 واحد دانشگاه آزاد اسلامی را عرضه كرده است.

*** ارایه 29 طرح دربخش طرح های نوآورانه هشتمین نمایشگاه فناوری نانو ایران
همچنین در این دوره از نمایشگاه، سومین دوره از برگزاری بخش طرح های نوآورانه برای جذب سرمایه گذار با حضور 29 طرح انتخابی برپا شده است.
این طرح‌ها از بین 400 طرح ارایه شده به ستاد ویژه توسعه فناوری نانو انتخاب و در حوزه‌های مختلفی همچون برق و الكترونیك، نانو مواد و نساجی نفت، سلامت و بهداشت، كشاورزی ارایه شده است.
نانوآفت‌كش‌های نور تخریب پذیر و زیست‌سازگار كه با هدف كنترل آفات در مزارع طراحی شده، یكی از طرح های ارایه شده در این بخش است. در این طرح بكارگیری فناوری نانو در فرمولاسیون آفت‌كش‌ها، موجب افزایش عملكرد و كاهش مصرف آفت‌كش‌ها شده است.
نانوفیلتر هوای خودرو نیز یكی دیگر از طرح ها است كه با توجه به روند رو به رشد جمعیت و تولید روز افزون خودرو، بهینه‌سازی سوخت در این طرح ارایه شده است،نانوفیلتر هوای خودرو كه با لایه‌ای از نانوالیاف پوشش داده شده است، اكثر ذرات ریز معلق در هوا را تصفیه كرده و موجب بهبود عملكرد موتور، افزایش شتاب خودرو و در نهایت كاهش مصرف سوخت می‌ شود.
تهیه غشاهای سرامیكی نانوساختار برای تولید كنسانتره آب پنیر، استفاده از سیلیس استخراج شده از پوسته برنج در سنتز نانوحفرات سیلیكاتی مغناطیسی ، سنتز نانوذرات سیلیكای مزوپور مغناطیسی با كاربرد در دارورسانی، تولید پودر اكسید تیتانیوم از كنسانتره معدنی در مقیاس نانومتری، نانو ویتامین K3 جهت استفاده در مدل حیوانی از دیگر طرح هایی است كه در این بخش ارایه شده است.

***محصولات نانویی مورد استفاده در زندگی روزمره تا استفاده در صنایع مختلف
در كنار این دو بخش، شركت های موفق در زمینه فناوری نانو در این دوره از نمایشگاه حضور داشته و آخرین دستاوردهای خود را با كاربردهای متفاوت این فناوری در معرض دید علاقه مندان قرار داده اند.
شركت ها در تمامی زمینه ها از جمله آب و محیط زیست، سلامت و بهداشت، كشاورزی و بسته بندی، نانو مواد، نساجی، ساحتمان، خودرو و سازندگان تجهیزات، محصولات تولید خود را با كمك فناوری نانو عرضه كردند.
** یكی از محصولات فناوری نانو كه در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد، انواع پاك كننده ها است. یك شركت فعال در این حوزه ، پاك كننده ارگانیك با فناوری نانوخود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است.
این شركت محصولات خود را در دو بخش گروه نانو شوینده های بیولوژیك خانگی شامل پاك كننده های صفحات ال سی دی و ال ای دی كامپیوترها، تلویزیون و دیگر تجهیزات الكترونیكی، پاك كننده مایع جهت استفاده در ماشین ظرف شویی، همه كاره برای سطوح چرب و پاك كننده شیشه را ارایه كرده است.
سطوح تمیز شده با این محصول به خاطرداشتن خواص آنتی استاتیك بسیار دیرتر از محصولات مشابه گرد و خاك را جذب می كنند و ضمنا به خاطر آنكه از مواد بیولوژیك ساخته شده اند، موجب حفاظت از محیط زیست می شوند.
در گروه نانو شوینده های بیولوژیك صنعتی نیز انواع پاك كننده های قسمت های داخلی و خارجی اتومبیل به صورت جداگانه و پاك كننده اتومبیل بدون استفاده از آب ارایه شده است، این محصول قادر است اتومبیل شما را بدون استفاده از آب با كیفیت بسیار بالا تمیز كند، كافی است كه آن را ابتدا روی سطوح مورد نظر اسپری كنید و سپس با اسفنج و یا دستمال نرم، اتومبیل را پاك كرد.

** كیسه ‌زباله حاوی نانو ذرات اكسیدی با خاصیت آنتی باكتریال یكی دیگر از محصولات مورد استفاده در زندگی روزمره است كه در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است، این محصول در شهریور ماه سال جاری موفق به دریافت تأییدیه نانومقیاس برای تولید صنعتی این محصول شده است.
در این محصول، افزودن نانو ذرات مختلف با توجه به خواص آنتی­باكتریالی آنها و آزمایش‌های مكرر تجربی باعث رسیدن به یك تركیب موفق از نانو ذرات به همراه دیگر تركیبات شده است، این امر سبب كاهش درصد كلی استفاده از نانو ذرات شده و عدم رشد صد درصدی تمام باكتری­ها و مرگ بالاتر از 5/99 درصدی اكثر باكتری­ها را به همراه دارد.

** مكمل دارویی سینا كوركومین از محصولات فناوری نانو در حوزه پزشكی و دارویی است كه در این نمایشگاه نیز جزء برترین های هشتمین نمایشگاه فناوری نانو معرفی شد.
ماده موثره این محصول از زرد چوبه گرفته شده است و این ماده درون حامل های نانو میسلی قرار می گیرد، مهمترین خواص كوركومین اثر ضدالتهابی، انتی اكسیدانی و ضو توموری است و می تواند در پیشگیری و درمان بعضی بیماری ها به عنوان مكمل دارویی به كار گرفته شود .
این محصول دارای خاصیت ضد التهاب قوی در بیماری های التهابی مفاصل، التهابی گوارشی، التهابی دهان و پوستی از جمله اگزما است و به عنوان مكمل درمان استفاده می شود.

** كامپاند نانو افزودنی برای محصولات upvc ، محصولی است كه در صنعت ساختمان صنعت آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.
این محصول جزء برترین های نمایشگاه معرفی شده است، این محصول كه حاوی تركیب نانو ذرات مناسب و حامل های ویژه upvc است، خواص فیزیكی، مكانیكی و حرارتی محصولات را همچون استحكام ضربه، دمای نرم شدگی و ظاهر نمونه در محصولات upvc شامل لوله، اتصالات و پروفیل در و پنجره، بهبود می بخشد. این محصول در تولید لوله ، اتصالات و پروفیل های upvc كاربرد دارد.
همچنین در این دوره از نمایشگاه، صدها محصول دیگر از سوی شركت های مختلف به نمایش گذاشته شد.
گستردگی دستاوردهای علمی فعالان حوزه نانوی كشورمان چنان است كه سفرای 25 كشور جهان در بازدید از نمایشگاه از توانمندی های ایران در این حوزه شگفت زده شدند.
در حین برگزاری این نمایشگاه قراردادهای همكاری بین شركت ها و سرمایه گذاران و نیز برخی از نمایندگان كشورهای مختلف منعقد شد.
این جشنواره و نمایشگاه از 13 مهر ماه سال جاری كار خود را در محل نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز كرد و تا پایان روز پنجشنبه 16مهر ماه سال جاری برپا است.
علمی (5) ** 9340**2017