۱۶ مهر ۱۳۹۴،‏ ۸:۵۰
کد خبر: 81790265
۰ نفر
كیفیت هوای كلانشهر مشهد در وضعیت هشدار

مشهد- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در پی افزایش ناگهانی و روند صعودی حجم آلاینده ها در هوای مشهد كیفیت هوای امروز 16 مهر این كلانشهر در وضعیت هشدار قرار گرفت.

حمید صالحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس گزارش ساعت هفت و 30 دقیقه ایستگاههای سنجش آلودگی هوا میانگین شاخص كلی كیفیت هوای مشهد صبح امروز116 پی.اس.آی و فراتر از حد مجاز است.
وی با اشاره به بی سابقه بودن حجم آلودگی هوای مشهد طی دیروز و امروز در سالجاری، گفت: میزان حجم آلودگی هوا در پنج ایستگاه رسالت، ساختمان، تقی آباد، ویلا و سجاد بسیار بالا است.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: دو ایستگاه رسالت و ساختمان به ترتیب با 170 و 150 پی.اس.آی آلوده ترین ایستگاهها و ایستگاه تقی آباد با 125، ویلا با 122 و سجاد با 121 پی.اس.آی دیگر ایستگاههای آلوده امروز در مشهد را تشكیل می دهند.
وی توصیه كرد: بیماران قلبی و تنفسی، كودكان، زنان باردار و سایر گروههای آسیب پذیر تا حد امكان از منزل خارج نشوند و یا از حضور در مناطق پر رفت و آمد و هسته مركزی شهر خودداری نمایند و همچنین عموم مردم فعالیتهای ورزشی در فضای باز را به زمان دیگری موكول نمایند.
قرار داشتن شاخص كلی كیفیت هوا بین اعداد 101 تا 150 پی.اس.آی به معنای وضعیت هشدار برای افراد حساس و كودكان است.
همچنین اعداد بین 151 تا 200 پی.اس.آی حالت هشدار و آلوده برای همه سنین محسوب می شود.
وضعیت هوا با پی.اس.آی بین 200 تا 300 حالت اضطرار و بیشتر از 300 نیز در حالت بحرانی قرار می گیرد.
روزانه افزون بر یك میلیون دستگاه خودرو در كلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد رفت و آمد می كنند.ك/3
7496/1858