۱۵ مهر ۱۳۹۴،‏ ۲۱:۰۴
کد خبر: 81790084
۰ نفر
ایران و صربستان در زمینه آموزشی و پژوهشی همكاری می كنند

بلگراد - ایرنا - مركز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مركز آرشیو صربستان با عنوان 'آرشیو یوگسلاوی' ، تفاهم نامه همكاری امضا كردند.

به گزارش ایرنا، سند این تفاهم نامه كه از طرف «مرتضی دامن پاك» معاون امور پژوهشی مركز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه كشورمان در تهران امضا شده بود روز چهارشنبه از سوی ناصر احسانی فرید رایزن اول و مسئول امور دیپلماسی عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد به «میلادین میلوشویچ» رییس مركز آرشیو یوگسلاوی تحویل داده شد.
این سند همكاری كه از طرف رییس آرشیو یوگسلاوی قبلا امضا شده بود از طرف سفارت كشورمان برای امضا توسط ناصر احسانی فرید مسئول امور دیپلماسی عمومی سفارت ایران در بلگراد به معاون امور پژوهشی مركز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه كشورمان در تهران تحویل و وی در بازگشت این سند را به رییس آرشیو یوگسلاوی ارایه داد.
در این سند آمده است كه طرفین با هدف حفظ ارتباطات آرشیوی، تحقیقاتی،پژوهشی و آموزشی، بخصوص در زمینه برقراری نمایشگاه، ترجمه و انتشار اسناد تاریخی، برگزاری نمایشگاه های مشترك با موضوعات تاریخی و تمدنی، تبادل محققان، تجارب و دانش فنی، آموزش افراد و اجرای پروسه های مشترك همكاری خواهند كرد.
احسانی فرید در ملاقات با رئیس آرشیو یوگسلاوی با ابراز خرسندی نسبت به امضای این سند همكاری میان دو كشور و اشاره به اینكه سال آینده هشتادمین سالگرد برقراری روابط سیاسی میان دو كشور است، ابراز امیدواری كرد كه این نمایشگاه اسناد روابط تاریخی در همان ماه برقراری روابط میان یوگسلاوی و ایران به نمایش در آید.
احسانی فرید در این ملاقات با اشاره به سفر مقامات صربستان به ایران در سال جاری و سفر اخیر ولی الله افخمی معاون وزارت بازرگانی و رئیس سازمان توسعه تجارت به بلگراد به همراه تعدادی از تجار ایرانی روابط جمهوری اسلامی ایران و صربستان را درحال گسترش توصیف كرد و افزود: برگزاری نمایشگاه اسناد روابط تاریخی در سال آینده به تعمیق روابط میان دو كشور كمك شایانی می كند.
وی همچنین امضای تفاهم نامه و برگزاری نمایشگاه را زمینه ای مناسب دانست كه راه را برای تفاهم نامه ها و موافقتنامه های دیگر میان دو كشور هموارتر می كند.
آرشیو یوگسلاوی تا سال 1991 در چارچوب جمهوری فدراسیون سوسیالیستی یوگسلاوی فعالیت داشت و از آن سال در چارچوب جامعه مشترك صربستان و مونته نگرو به كار خود ادامه داد.
آرشیو یوگسلاوی پس از استقلال مونته نگرو در سال 2006 میلادی از صربستان همواره سعی بر این داشته كه در حفظ اسناد كشوری در زمینه های مختلف از دوران سلطنتی تاكنون با همان نام گذشته یعنی آرشیو یوگسلاوی به فعالیتش ادامه بدهد.
صربستان و ایران از زمان یوگسلاوی سابق از سال 1937روابط خوب سیاسی، فرهنگی و اقتصادی داشتند.
همكاری های آرشیو یوگسلاوی و سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران می توانند در گسترش روابط دو كشور دوست در عرصه های مختلف تاثیر شایانی داشته باشد.
در آرشیو یوگسلاوی 850 هزار سند كه به صورت كتاب و یا میكرو فیلم در آرشیو از جمله در زمینه های دیپلماسی داخلی و خارجی، مالی، اقتصادی، بهداشتی، آموزش و پرورش، اجتماعی، قضایی، فرهنگی، تاریخی، بانكداری نگهداری می شود.
این نهاد جهت دسترسی و یا تحقیقات برای عموم آزاد است.
همچنین در این آرشیو اسنادی از سفر و دیدارهای مقامات یوگسلاوی سابق و صربستان با مقامات بلندپایه كشورهای خارجی و همچنین اسنادی از روابط صربستان در دوران مختلف با كشورهای خارجی از جمله ایران وجود دارد.
برگزاری نمایشگاه هایی در سراسر كشور و خارج به خصوص كشورهای برآمده از یوگسلاوی سابق و نشر كتب و بولتن از دیگر فعالیت های آرشیو یوگسلاوی هستند.
در محل آرشیو یوگسلاوی در بلگراد تاكنون نمایشگاه هایی از كشورهای خارجی از جمله اندونزی و جمهوری های یوگسلاوی سابق برگزار شده است.
آرشیو یوگسلاوی با 15 كشور از جمله آلمان، مجارستان، رومانی، اوكراین، تركیه، بلغارستان، الجزایر، فدراسیون روسیه، اندونزی و چین در برگزاری نمایشگاه و نگهداری اسناد و تبادل تجربه همكاری خوبی دارد.
«مجید فهیم پور» سفیر جمهوری اسلامی ایران و رییس مركز آرشیو یوگسلاوی پیشتر همكاری های‌ اسنادی و آرشیوی و پیش‌نویس یادداشت تفاهم همكاری بین مركز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی دفتر مطالعات بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آرشیو یوگسلاوی را مورد گفت و گو و بررسی قرار داده بودند.
اروپام**436** 1095