ضريب نفوذ اينترنت در ايران 53 درصد و تعداد كاربران 40 ميليون است

تبريز-ايرنا- مدير مركز فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي گفت : ضريب نفوذ اينترنت در ايران 53 درصد و تعداد كاربران اينترنت در كشور نزديك 40 ميليون كاربر است كه 11 ميليون از آنها اينترنت همراه استفاده مي كنند.

مرتضي موسويان روز چهارشنبه دراولين جشنواره ملي هنرهاي ديجيتال و همراه در دانشگاه هنر اسلامي تبريز،اظهار كرد : ضريب نفوذ اينترنت در ايران بالاتر از متوسط جهاني است كه بر اساس پژوهش هاي انجام شده در سال 1404 اين تعداد به 76 درصد و 60 ميليون كاربر افزايش مي يابد .
وي افزود : اينترنت قابل دسترس مردم در ايران با پهناي باند 21.5 مگابايت بوده و متوسط زمان توقف و استفاده از اينترنت 16 ساعت در ماه است .
موسويان تعداد كاربران اينترنت را در جهان سه ميليارد كاربر اعلام كرد و گفت : متوسط ضريب نفوذ جهاني اينترنت 48 درصد است .
وي با تبيين سناريوهاي آينده كاربرد اينترنت براي سال 1404 ،گفت : بر اساس تحقيقات و پژوهش هاي انجام شده سناريوهاي آينده شامل سناريوي ممكن،سناريوي آينده باوركردني،آينده محتمل و در نهايت سناريوي آينده مطلوب را شكل مي دهد كه با توجه به سناريوي مطلوب، تعداد كابران اينترنت در ايران به 60 ميليون نفر در كشور مي رسد و متوسط توقف ماهانه افراد در شبكه هاي مجازي و اينترنت هم 120 ساعت است.
وي افزود : در افق محتمل آينده براي سال 2030 ميلادي اتصال كامل انسان در فضاي مجازي و شبيه سازي تمام حواس انسان به 100 درصد خواهد رسيد و در حال حاضر نيز اتصال ديداري انسان با فضاي مجازي به 80 درصد، شنيداري 90 درصد،بويايي 14 درصد،چشايي 22 درصد و لامسه به هفت درصد با واسطه رسيده است .
موسويان همچنين تاكيد كرد : كشوري كه بتواند داده هاي بزرگ را مديريت كند درصدر كشورهاي ديگر قرار مي گيرد و داراي قدرت خواهد بود .
معاون آموزشي ،پژوهشي و فناوري دانشگاه هنر اسلامي تبريز نيز در اين مراسم گفت : محيط مجازي در واقع فضاي دوم زندگي انسان شده و محيط زندگي و كار را تحت سيطره خود درآورده است .
پيربابايي اظهار كرد : دنياي مجازي در حقيقت دنياي رسانه است و كاركرد رسانه در آن توسعه يافته و نيازهاي جديدي را به وجود آورده است .
به گزارش ايرنا،150 اثر به دبيرخانه جشنواره هنرهاي ديجيتال ارسال شده كه 20 اثر در پنج بخش هنرديجيتال، انيميشن،بازي هاي رايانه اي،وب سايت و گرافيك رايانه اي به مرحله داوري نهايي راه يافتند و فردا در آيين اختتاميه معرفي مي شوند .
اولين جشنواره ملي هنرهاي ديجيتال و همراه به ميزباني دانشگاه هنر روز چهارشنبه در تبريز آغاز شد.
جشنواره هنرهاي ديجيتال و همراه تبريز با هدف بررسي فرصت هاي توليد محتواي ايراني اسلامي در قالب هنرهاي ديجيتال و بررسي چالش هاي موجود، ايجاد بسترهاي هنري، فني و حقوقي توليد محتوا امروز و فردا ادامه مي يابد .
3093/518