۱۵ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۱۹
کد خبر: 81788982
۰ نفر
آتن، شهر بی مسجد

آتن- ایرنا- شهر آتن تنها پایتخت یك كشور اروپایی است كه با بیش از500 هزار مسلمان، مسجدی رسمی ندارد.

به گزارش ایرنا از آتن، در این شهر كه از مناطق قدیمی و تاریخی است، مسلمانان یونانی و همچنین مسلمانان مقیم این كشور، ضمن اینكه جایی برای انجام فرایض دینی خود ندارند، بلكه از داشتن گورستانی برای دفن مرده های خود نیز محروم هستند.
مسلمانان مقیم شهر آتن برای انجام فرایض مذهبی خود، گاراژها و سالن های زیرزمینی را در محل های مختلفی از شهر اجاره كرده اند و از آنها با نظارت و مجوز نیروهای امنیتی برای مراسم و اعیاد مذهبی خود استفاده می كنند.
گفتنی است كه افراد حزب تندروی نئونازی'خریسی اوگی' بارها تعدادی از این نمازخانه های زیرزمینی را به آتش كشیده و تعدادی از مسلمانانی را كه برای انجام فرایض مذهبی خود به این محل ها آمده بودند، بشدت مورد ضرب و شتم قرار داده و روانه بیمارستان كرده اند.
با روی كار آمدن دولت چپگرای سی ریزا، امید مسلمانان بار دیگر به داشتن مسجدی رسمی در شهرآتن افزایش یافته است ولی به نظر می رسد این مشكل همچنان حداقل برای سال های آتی لاینحل باقی خواهد ماند.
مسلمانان و اندیشمندان یونانی، از 20 سال پیش یعنی از زمانی كه حزب سوسیالیست پاسوك قدرت را در دست داشت، برای ساخت مسجدی در شهر آتن تلاش كرده اند ولی با توجه به ماهیت سوسیالیستی حكومت، به نتیجه ای نرسیدند.
مسئولان یونانی در حالی به مسلمانان اجازه ساخت مسجد را نمی دهند كه این كشور در تمام كشورهای اسلامی به جزء عربستان سعودی دارای كلیسا، اسقف گری، اسقف گری اعظم و دیگر مراكز تبلیغاتی مسیحیت اورتدكس است.
در خلال سال های 2002 و 2003 میلادی، با فشار تعداد زیادی از روشنفكران یونانی مبنی بر اینكه در زمان برگزاری بازی های المپیك 2004 آتن، تعداد زیادی از ورزشكاران و ورزش دوستان مسلمان به آتن سفرخواهند كرد، خواستار ساخت و احداث مسجدی در شهر آتن شدند.
در زمان دولت ' كستاس سمیتیس' تصمیم گرفته شد كه درچارچوب ساخت و احداث تاسیسات مورد نیاز برگزاری بازیهای المپیك سال 2004 آتن، مسجدی نیز نزدیك فرودگاه بین المللی آتن ساخته شود و كلیسای ارتدكس یونان ابتدا موافقت خود با این طرح را اعلام داشت اما چندی بعد نماینده كلیسا در منطقه بطورمستقیم با صدور بیانیه های مكرر مردم را برای برپایی تظاهرات علیه این طرح فرا خواند و بدین ترتیب ساخت مسجد در آن محل لغو شد.
همچنین در سال 2012 میلادی دولت ائتلافی متشكل از حزب راستگرای دمكراسی نوین و حزب سوسیالیست پاسوك تصمیم گرفت، مسجدی را در نزدیكی شهر آتن و در منطقه 'وتانیكو' واقع در جنوب این شهر برای مسلمانان بسازد.
براساس این طرح كه به تصویب پارلمان یونان نیز رسیده است، دولت باید مبلغ 964 هزار یورو برای ساخت مسجدی در زمینی به مساحتی 17 هكتار در پاركینگ نیروی دریایی سابق یونان اختصاص دهد.
بار دیگر شهروندان منطقه وتانیكو با برگزاری تظاهراتی علیه ساخت مسجد در منطقه یاد شده، به شورای عالی دادگاه دولت شكایت كردند كه این امر باعث شد ساخت این مسجد تا به امروز به تاخیر بیافتد.
روز گذشته (سه شنبه) با احتمال واگذاری قرارداد ساخت و احداث مسجد به شركت مناسبی از طریق مناقصه، شهروندان منطقه وتانیكو به پیگیری شكایت خود پرداخته و به دادگاه مراجعه كردند و بدین ترتیب دادگاه از صدور مجوز برای واگذاری این پروژه و احداث مسجد در این منطقه خودداری كرد.
اروپام**462**1485**1572