۱۵ مهر ۱۳۹۴،‏ ۹:۱۸
کد خبر: 81788706
۰ نفر
بیش از سه میلیون زوج نابارور در كشور وجود دارد

همدان- ایرنا- مدیركل دفتر سلامت جمعیت و خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از وجود بیش از سه میلیون زوج نابارور در كشور خبر داد و گفت: برای كاهش این آمار برنامه داریم.

محمداسماعیل مطلق شامگاه سه شنبه در حاشیه همایش ‌«تحولات جمعیتی ایران، فرصت ها و تهدیدها» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: برای كاهش تعداد زوج های نابارور تمام داروهای مورد نیاز برای باروری زیر نظارت بیمه قرار گرفته است.
وی اضافه كرد: برای پیشگیری از ناباوری ثانویه، عوامل محیطی و عفونتهای مؤثر در ناباروری، مركزی در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت زیر نظر دفتر سلامت خانواده تشكیل شده كه دستورالعمل و مصوبات آن در دیگر استان ها در حال اجراست.

* 250 هزار سقط جنین
مدیركل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت و درمان یادآور شد: سال گذشته یك میلیون و 530 هزار در كشور تولد صورت گرفت و 250 هزار مورد سقط جنین رخ داده است كه آمار سقط جنین روند نزولی را طی می كند.
دكتر اسماعیل مطلق علت كاهش سقط را آموزش های صورت گرفته برای باروری بر اساس خواسته، میل و اراده مادران ذكر كرد.
وی آموزشهای قبل و پس از از دواج و پس از بارداری را در جلوگیری از باروری ناخواسته و سقط جنین تأثیر گذار دانست.

* سزارین كاهش یافته است
مدیركل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت و درمان بیان كرد: ابتدا پیشگیری از ناباروری ثانویه در دستور كار است تا عواملی كه موجب ناباروری می شوند رفع شده و افراد نابارور صاحب فرزند شوند.
اسماعیل مطلق در ادامه از افزایش زایمان طبیعی در كشور خبر داد و گفت: با توجه به اجرای برنامه تحول سلامت شاهد افزایش پنج تا 10 درصدی زایمان طبیعی و كاهش استقبال از سزارین هستیم.
وی گفت: موضوع تنظیم خانواده تنها با در نظر پزشك متخصص آن هم در صورتی كه بارداری برای مادران آسیب پذیر و مخاطره آمیز باشد صورت می گیرد.
وی هدف از برگزاری این همایش را افزایش ازدواج، كاهش طلاق، افزایش امید به زندگی و كاهش بیماری روانی، تحكیم بنیان خانواده و بالندگی و پویای خانواده ها ذكر كرد.
همایش «تحولات جمعیتی ایران، فرصت ها و تهدیدها» به مدت دو روز به میزبانی همدان و با حضور كارشناسان بخش سلامت دانشگاههای علوم پزشكی سراسر كشور برگزار می شود.
7526**/6993/1042