تعدیل 10 درصدی آب‌بها برای مشتركین با رعایت الگوی مصرف

تهران - ایرنا - معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو از تعدیل 10 تا 30 درصدی نرخ آب از ابتدای مهرماه سال جاری برای مشتركان كم مصرف خبر داد و گفت: تغییر آب‌بها برای مشتركین با رعایت الگوی مصرف فقط 10 درصد خواهد بود.

به‌گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علیرضا دائمی با اعلام این خبر اظهار داشت: این تعدیل قیمت‌ها پس از حدود دو سال انجام گرفته و بر اساس تصمیم شورای اقتصاد از این پس نرخ آب مشتركان به صورت پلكانی و براساس مصرف ماهیان هر مشترك 10 تا 30 درصد افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: هم‌اكنون الگوی كنونی مصرف آب كشور حدود 15 مترمكعب است و از 22 میلیون مشترك بیش از 55 درصد مشتركان در این دسته قرار می‌گیرند، تغییر نرخ آب در قبض این دسته از مشتركان 10 درصد خواهد بود.
دائمی اظهار داشت: نرخ مبنای آب در میان مشتركینی كه 15 تا 20 مترمكعب مصرف آب دارند حدود 12 درصد خواهد بود و در مشتركین بین 20 تا 40 مترمكعب به طور متوسط 18 درصد خواهد بود، افزایش نرخ 30 درصدی در میان مشتركان با مصرف 40 مترمكعب خواهد بود كه البته این دسته كمتر از یك درصد مشتركان آب را تشكیل می‌دهند.
وی تصریح كرد: براساس آمارهای مصرف، حدود 70 درصد مشتركان آب و فاضلاب كمتر از 20 مترمكعب در ماه مصرف آب دارند، بنابراین در قبض آب بسیاری از مصرف‌كنندگان افزایش نرخ آب بین 12 تا 15 درصد خواهد بود.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با بیان اینكه تعدیل نرخ‌ها براساس نرخ تورم ضروری است كه توسط شورای اقتصاد انجام شود، بیان داشت: دولت همانگونه كه هر سال حقوق كاركنان و نرخ حقوق پایه كارگری را افزایش می‌دهد، طبیعی است كه اقلام هزینه‌ای را افزایش دهد.
وی اضافه كرد: اگر نرخ تورم كشور را در نظر بگیریم، تغییر نرخ آب بسیار ناچیز است، در سال 93 براساس آمار بانك مركزی نرخ تورم حدود 15 تا 18 درصد است، در حالی‌كه تغییر تعرفه برای مشتركانی كه الگوی مصرف را رعایت می‌كنند حدود 10 درصد است.
این مقام مسؤول افزود: بنابراین این اقدام، افزایش قیمت محسوب نمی‌شود، چرا كه اگر مبنای تغییر نرخ آب، نرخ تورم باشد نرخ آب نسبت به سال‌های قبل كاهش هم داشته است.
دائمی گفت: هم‌اكنون با تعدیل اعمال شده، متوسط قیمت آب از 297 به 349 تومان تغییر یافته است، اما در پلكان مصرف، برای خانواده‌ای كه الگوی مصرف را رعایت می‌كند، متوسط نرخ آب از 182 تومان به‌ازای هر مترمكعب به 200 تومان می‌رسد، اما در بالاتر از الگوی مصرف تغییر نرخ پلكانی خواهد بود.
گفتنی است؛ براساس این مصوبه نرخ فروش آب تولیدی آب‌شیرین‌كن در ایستگاه های توزیع آب در محل و در ظروف خریداران برای هر لیتر حداكثر 25 ریال تعیین می‌شود. همچنین نرخ فروش آب شیرین تولیدی بخش خصوصی (آب‌شیرین‌كن) كه از طریق شبكه توزیع در اختیار مشتركین قرار می‌گیرد، به ازای هر واحد مسكونی تا مصرف 10 مترمكعب در ماه بر اساس تعرفه آب‌بهای خانگی محاسبه و برای مصارف مازاد بر آن به ازای هر متر مكعب تا سقف قیمت قرارداد با بخش خصوصی محاسبه و اخذ می‌گردد.
كارمزد دفع فاضلاب برای مشتركین خانگی 70‌ درصد و غیرخانگی 100درصد آب بهای مصرفی تعیین می‌شود. همچنین در ماه‌های گرم سال (خرداد، تیر، مرداد و شهریور) برای مصارف غیرخانگی و برای مصارف خانگی طبقه مصرف بالاتر از 25 متر مكعب در ماه، 20 درصد به نرخ آب مصرفی اضافه می‌شود.
این مصوبه كه توسط نوبخت ابلاغ شد، از اول مهر لازم‌الاجراست.
اقتصام (1) 3065 **1558